Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

29. januára 2019

Pred 110 rokmi sa narodil spoluorganizátor SNP Miloš Vesel



Na snímke reliéf Miloša Vesela pred vstúpom do objektu Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku.



Zdieľať
Na snímke reliéf Miloša Vesela pred vstúpom do objektu Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku. Foto: Wikipédia
Bratislava 29. januára (TASR) – Začiatok Slovenského národného povstania sa neoddeliteľne spája s menami troch bratov Mirka, Milana a Miloša Veselovcov. V utorok 29. januára uplynie 110 rokov od narodenia jedného z nich, popredného organizátora protifašistického odboja na Slovensku, Miloša Vesela.


Miloš Vesel sa narodil 29. januára 1909 vo Zvolene. V roku 1929 absolvoval gymnázium v Banskej Bystrici a v roku 1932 štúdium na Vojenskej akadémii v Hraniciach. Od roku 1929 bol dôstojníkom v československej armáde. Počas druhej svetovej vojny, od júna 1941, bojoval na východnom fronte. V roku 1942 sa zapojil do ilegálneho protifašistického odboja. Po liečení zo zranenia pôsobil vo veliteľskej funkcii v Ružomberku, neskôr v Bratislave.

Slovenské národné povstanie (SNP) ho zastihlo však v Ružomberku. Stal sa podobne ako jeho starší bratia Mirko a Milan Veselovci spoluorganizátorom a účastníkom povstania.

Na základe rozkazu, ktorý dostal 25. augusta 1944 z vojenského ústredia ilegálnej Slovenskej národnej rady, podnikol Miloš Vesel vo svojom pôsobisku konkrétne kroky v prospech SNP. K nim patrilo aj oslobodenie politických väzňov z tamojšej väznice. Prvoradou úlohou ružomberských vojakov však bolo v spolupráci s partizánmi operujúcimi v okolitých horách zlikvidovať nemecké mocenské postavenie v Ružomberku. To sa im podarilo 27. augusta 1944. V ten istý deň vyšiel z ilegality Revolučný národný výbor a v dolnom Liptove nastolil ľudovú moc. Napriek tomu, že Nemci za chytenie Miloša Vesela vypísali vysokú odmenu, podarilo sa mu unikať.

Jeho bratia, dvojčatá Mirko a Milan Veselovci boli 29. augusta 1944 iniciátormi obsadenia budovy Veliteľstva pozemného vojska v Banskej Bystrici, čím umožnili centrálne koordinovať povstalecké akcie na Slovensku. Obaja boli aj spoluautormi Proklamácie vojenského revolučného vedenia a Proklamácie predsedníctva Ústredného národného výboru.

 Na jeseň v roku 1944 odsúdili Miloša Vesela v neprítomnosti na trest smrti. Po obnove Československej republiky sa stal veliteľom protitankovej delostreleckej brigády a opäť veliteľom posádky v Ružomberku. V roku 1949 bol poslaný na čiastočný vojenský dôchodok a v roku 1950 ho z politických dôvodov predčasne prepustili z armády. V roku 1964 ho právne rehabilitovali.

Miloš Vesel zomrel 22. júna 1989 v Ružomberku vo veku 80 rokov. Hodnosť generálmajor in memoriam mu udelili v roku 1991.

Meno významného organizátora protifašistického odboja na Slovensku Miloša Vesela nesie od roku 1999 aj jedna z ružomberských ulíc.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
VIDEO: Walter Schnitzelsson vydávajú druhý album
<< predchádzajúci článok
Sčítavanie vtáctva na území PIENAP-u prinieslo niekoľko prekvapení