Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

20. júna 2010

Prečo pripravovať zeleninu v pare?



Vďaka parnému kúpeľu si zelenina zachová svoju farbu a tvar.



Zdieľať
zelenina v pare Mnohým sa čínska kuchyňa zdá príliš vzdialená, a predsa je v nej možné nájsť jednu cennú inšpiráciu: prípravu zeleniny v pare. Číňania takýmto spôsobom upravujú zeleninu už viac ako 7 000 rokov – a vedia prečo.

Vďaka parnému kúpeľu si zelenina zachová svoju farbu a tvar. Výsledkom je zdravšie jedlo, pretože zelenina pripravená v parnej rúre stratí oveľa menej vitamínov a minerálov, ako tá pripravovaná varením, dusením alebo pečením. Napríklad varenie brokolice v pare zaručuje, že si zachová o 67 % vitamínu C viac ako pri varení vo vode. Kapusta si zachová prekvapivo až o 129 % viac C vitamínu.

Pre prípravu zeleniny vďaka pare nepotrebujete žiadne recepty. Vyberte si akúkoľvek čerstvú zeleninu a pripravte ju v parnej rúre. Už o niekoľko minút bude sladký hrášok, mrkva, kukurica, reďkvičky alebo cibuľa pripravená originálnym a mimoriadne chutným spôsobom.

Jednou z veľkých výhod varenia v pare je, že nepridávame žiadnu vodu. Znamená to, že suroviny si udržiavajú svoju autentickú chuť aj formu. Navyše nepotrebujeme ani kvapku oleja!

Ešte jeden tip na záver: Rozmrazovanie zeleniny v pare je najjednoduchším, najrýchlejším a najšetrnejším spôsobom prípravy. Stačí suroviny napariť 5 – 10 minút vo vyhriatej parnej rúre.

Dokonalá ryba

ryba v pareDobre pripraviť rybu nie je vždy jednoduché. Jemné rybacie mäso sa bežným pečením rýchlo vysuší. Ryba a úprava v pare sú preto veľmi dobrou kombináciou – ryba sa nevysuší, zachová si svoju farbu a tvar, a navyše sa nerozvarí.

Ak chcete rybu pripraviť skutočne profesionálne, vyskúšajte teplotnú sondu. Ak mäso dosiahne vami zadanú teplotu, sonda vydá zvukový signál a jedlo je hotové. Pozor! Sondu musíte vložiť do najtenšej časti mäsa a musí byť vnútri rúry počas pečenia. Niekedy je ťažké udržať sondu na jednom mieste a práca s ňou si vyžaduje miernu skúsenosť.

Ešte jeden tip od šéfkuchára: Rybu najskôr posolíme (pokojne môžeme použiť väčšie množstvo soli) a necháme ju 30 minút odstáť. Chutnejší výsledok dosiahneme, ak rybu osušíme skôr, než ju vložíme do rúry.



   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Divadelná Nitra 2010: Menej dní, no intenzívnejšie zážitky s Divadelnou Nitrou
<< predchádzajúci článok
3D produkty Samsung umožňujú trojrozmerné zobrazenie fotografií a bežného domáceho videa