Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. júna 2012

Prechod Venuše budú pozorovať v Bratislave, aj v Tatrách



Prechod Venuše popred slnečný disk, ku ktorému dôjde v stredu 6. júna, budú môcť záujemcovia v prípade priaznivého počasia pozorovať aj na východnej terase areálu Bratislavského hradu. ...



Zdieľať

venusa BRATISLAVA 5. júna  - Prechod Venuše popred slnečný disk, ku ktorému dôjde v stredu 6. júna, budú môcť záujemcovia v prípade priaznivého počasia pozorovať aj na východnej terase areálu Bratislavského hradu.


Tam predstavitelia Slovenského národného múzea v spolupráci s občianskym združením Planetárium Bratislava pripravia pre verejnosť ďalekohľady a tiež odborný komentár.

Začiatok pozorovania bude od východu Slnka o 4:52 až do konca prechodu Venuše o 6:55. Agentúru SITA o tom informovala Katarína Maštenová zo Slovenského národného múzea.


Prechod sa bude vysielať aj cez internet

Pri príležitosti prechodu Venuše pripravil pre verejnosť podujatie aj Astronomický ústav Slovenskej akadémie vied v Tatranskej Lomnici. Podujatie s názvom Noc a ráno s Venušou sa začne už v utorok večer na pracovisku Astronomického ústavu na Starolesnianskych lúkach v Starej Lesnej.

Už v stredu 6. júna od polnoci až do 4:30 pripravili astronómovia sledovanie priameho prenosu prechodu Venuše cez internet. Podujatie bude doplnené komentárom astronóma a krátkymi prezentáciami s tematikou prechodov Merkúra a Venuše popred disk Slnka a tranzitujúcich extrasolárnych planét.

Priame sledovanie prechodu Venuše pomocou ďalekohľadov v areáli Astronomického ústavu sa bude konať v stredu 6. júna od 4:30 až do 7:00. V prípade nepriaznivého počasia bude pokračovať sledovanie priameho prenosu prechodu Venuše cez internet.


Úkaz bude najvýznamnejšou astronomickou udalosťou roka

Ak sa do konca roka 2012 na oblohe neobjaví mimoriadne jasná kométa, nova alebo supernova, bude prechod Venuše popred Slnko najvýznamnejšou astronomickou udalosťou tohto roka. Z územia Slovenska bude prechod Venuše popred Slnko pozorovateľný až v záverečnej tretine.

Venuša začne opúšťať disk Slnka približne o 6:38, keď sa dotkne okraja Slnka. Z disku Slnka celkom vystúpi a stane sa nepozorovateľnou približne o 6:55, čím sa jej prechod skončí. Podobný úkaz bude možné pozorovať zo Zeme až v roku 2117. Z územia Slovenska bude tento úkaz pozorovateľný až pri ďalšom prechode Venuše pred Slnkom v roku 2125.
 

VYSOKÉ TATRY: Pozorovanie Venuše neovplyvní ani počasie
V sídle Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici na Starolesnianskych lúkach bude môcť verejnosť v noci sledovať prechod Venuše popred slnečný disk za akéhokoľvek počasia

Aj napriek momentálne nepriaznivému počasiu vo Vysokých Tatrách pozorovanie prechodu Venuše popred slnečný disk sa v Astronomickom ústave Slovenskej akadémie vied v Tatranskej Lomnici uskutoční. Program sa začne dnes večer o 20:00 pozorovaním objektov nočnej oblohy ďalekohľadmi v areáli Astronomického ústavu. „Máme pripravený aj mokrý variant, takže v prípade nepriaznivého počasia máme pripravené rôzne prednášky a prehliadky ďalekohľadov,“ uviedol pre SITA riaditeľ Astronomického ústavu Aleš Kučera. Táto časť bude trvať do polnoci.

Samotný prechod Venuše sa začne päť minút po polnoci. Keďže u nás bude noc, až do 4:30 budú môcť účastníci podujatia sledovať priamy prenos prechodu Venuše popred slnečný disk cez internet z observatórií po celom svete. Podujatie bude doplnené komentárom astronóma a krátkymi prezentáciami s tematikou prechodov Merkúra a Venuše popred disk Slnka a tranzitujúcich extrasolárnych planét. Priamo sledovať prechod Venuše pomocou ďalekohľadov v areáli Astronomického ústavu budú účastníci v stredu 6. júna od 4:30 do 7:00. „My astronómovia musíme byť vždy optimisti,“ odpovedal Kučera na otázku, či bude dobré počasie, vhodné na priame pozorovanie. Podľa neho práve na stredu ráno je predpoveď počasia, podľa ktorej by priame pozorovanie mohlo byť úspešné. V prípade nepriaznivého počasia bude pokračovať sledovanie priameho prenosu prechodu Venuše popred slnečný disk cez internet.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Astronómovia chystajú na šou Venuše a Slnka ďalekohľady (1. 6. 2012)
 Venuša prejde pred Slnkom posledný raz v tomto storočí (31. 5. 2012)



nasledujúci článok >>
David Rath pôjde z basy priamo do parlamentu
<< predchádzajúci článok
Maďarsko schválilo spornú novelu mediálneho zákona