Pre vojaka, ktorý rozstrieľal v Iraku Korán, žiadajú šibenicu
Stovky univerzitných študentov protestovali v pondelok v severnom Afganistane proti ďalšiemu prípadu zneuctenia Koránu, keď americký vojak strieľal v Iraku do svätej moslimskej knihy.
Okolo 800 ...
MAZAR-I-ŠARIF 26. mája (WEBNOVINY) - Stovky univerzitných študentov protestovali v pondelok v severnom Afganistane proti ďalšiemu prípadu zneuctenia Koránu, keď americký vojak strieľal v Iraku do svätej moslimskej knihy.
Okolo 800 študentov smerovalo od univerzity Balkh v Mazar-i-Šaríf k hlavnej mešite v centre mesta skandujúc heslá proti "nepriateľom islamu," vrátane Spojených štátov a prezidenta Georgea Busha. Na demonštrácii okrem toho prečítali rezolúciu, v ktorej žiadajú popravu študenta univerzity Balkh a reportéra Parvíza Kambakša odsúdeného v januári za údajné
"Silne odsudzujeme streľbu amerického vojaka v Iraku do našej svätej knihy. Musia ho za to obesiť," povedal jeden z demonštrantov, študent náboženstva Ahmad Násir. Na protestnom zhromaždení vystúpil aj duchovný Mawláwí Abdul Kahár, ktorý uviedol, že "moslimovia nikdy nepotupili ani nezneuctili Tóru ani Bibliu. Prečo hania našu svätú knihu?."
Podobné protesty sa za účasti asi 2 tisíc ľudí konali aj vo štvrtok v afganskom meste Chaghcharan. Pri násilnostiach zahynul litovský vojak medzinárodných bezpečnostných síl NATO a dvaja afganskí civilisti. Americký vojak, ktorý v marci rozstrieľal knihu Koránu, čelí v Amerike disciplinárnemu konaniu. Bush a americká armáda sa ospravedlnili.
Reportéra a študenta univerzity Balkh, 23-ročného Kambakša, obvinili za sťahovanie a šírenie článkov prostredníctvom internetu spochybňujúcich aspekty islamu. Novinár, ktorého uväznili v októbri sa stiahnutie článku o právach žien, nemal na súde nárok na právnika. V cele bol s 34 ďalšími väzňami vrátane teroristov a vrahov, ktorí ho údajne napadli za hanobenie viery. Novinár sa proti rozsudku odvolal a v nedeľu sa konalo prvé pojednávanie odvolacieho súdu, ktoré odložili o týždeň.
Protesty sa týkali aj Abdula Rahmana afganského pôvodu, odsúdeného v roku 2006 na smrť za konvertovanie na kresťanstvo, ktorý dostal azyl v Taliansku. Účastníci pondelňajších protestov odsúdili aj zverejnenie karikatúr proroka Mohameda v Dánsku.
SITA/AFP