Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

06. septembra 2017

Pre Pavarottiho bola najmilšiou scénou milánska La Scala



Počas obdivuhodnej speváckej kariéry tlieskali Lucianovi Pavarottimu milovníci operného spevu v najznámejších koncertných sieňach i divadlách sveta - od Metropolitnej ...



Zdieľať
Luciano Pavarotti Foto: TASR/AP
Modena/Bratislava 6. septembra (TASR) - Počas obdivuhodnej speváckej kariéry tlieskali Lucianovi Pavarottimu milovníci operného spevu v najznámejších koncertných sieňach i divadlách sveta - od Metropolitnej opery v New Yorku (USA), v španielskej Barcelone a Madride, v austrálskom Sydney, švajčiarskom Zürichu až po jemu najmilšiu La Scalu v talianskom Miláne. V stredu 6. septembra uplynie desať rokov od jeho úmrtia.


Luciano Pavarotti sa narodil 12. októbra 1935 v muzikantskej rodine. Po prvý raz sa predstavil publiku na koncerte chrámového zboru, ktorého primášom bol jeho otec Fernando Pavarotti.

Svoje spevácke nadanie rozvíjal Luciano Pavarotti u hlasových špecialistov, pričom najväčší podiel na jeho speváckej kariére mali Attore Campogalliani a Arrico Pola. Po vyhranom medzinárodnom speváckom konkurze svoj operný debut zažil v apríli 1961, keď sa v opere Bohéma bravúrne uviedol partom Rudolfa, ktorý sa stal jeho životnou rolou. Na medzinárodnej scéne debutoval v opere La Traviata v srbskom Belehrade. Krst na americkej hudobnej scéne absolvoval spevák vo februári 1965, keď sa v Miami predstavil v opere Lucia di Lammermoor.



Jeho prekrásny sýty tenor mali možnosť obdivovať aj obyvatelia a návštevníci Košíc. Vo vypredanom amfiteátri na Festivalovom námestí vystúpil Luciano Pavarotti 16. mája 1998.

Svet opery minulých storočí sa aj jeho pričinením priblížil súčasníkom. Svoj podiel na tom majú aj jeho súputníci, hviezdy operného neba Placido Domingo a José Carreras.

Do hudobného sveta sa jeden z najslávnejších tenoristov nezmazateľne zapísal nielen množstvom vydaných hudobných nosičov, ale aj starostlivosťou o nastupujúcu generáciu umelcov. V roku 1982 založil súťaž pre mladých interpretov, jej víťaz mal česť vystupovať spolu s Pavarottim.

Umelec sa prvýkrát oženil v roku 1961. V marci 1996 sa s manželkou, s ktorou mal tri dcéry rozviedol. V druhom manželstve s Nicolettou Mantovaniovou sa im tiež narodila dcéra.

Naposledy Pavarotti verejne vystúpil na otvorení Zimných olympijských hier v talianskom Turíne vo februári 2006.

V júli 2006 sa podrobil operácii v newyorskej nemocnici a odvtedy sa na verejnosti neobjavil. V auguste 2007 ho na dva týždne hospitalizovali s vysokými horúčkami v jeho rodnom meste Modene. Dlhá a ťažká choroba - rakovina pankreasu - speváka nakoniec pripravila o život. Sympatický umelec zomrel 6. septembra 2007 v talianskej Modene vo veku 72 rokov.

Nicoletta Mantovaniová, vdova po slávnom tenoristovi Lucianovi Pavarottim, chcela zabrániť v marci 2013 vydaniu knihy spomienok o umelcovi s názvom Io e il maestro (Ja a Maestro), ktorej autorom bol spevákov dlhoročný asistent Edwin Tinoco. Aj keď kniha spomienok priniesla pozitívny obraz umelca, vyzdvihla Pavarottiho ľudskosť a ďalšie pozitívne črty, vdova vnímala tieto spomienky ako priveľmi súkromné a písomne cez svojich právnikov varovala vydavateľstvo pred ich zverejnením.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Robbie Williams zrušil pre ochorenie plánované koncerty v Rusku
<< predchádzajúci článok
F. KULISEV: Náš Čabraďský hrad mi veľmi pripomína Machu Picchu v Peru