Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kariéra

12. mája 2009

Pre mladých je najzaujímavejšie povolanie právnika či vedca



K najzaujímavejším profesiám na Slovensku patrí povolanie právnika, vedca, manažéra, pracovníka v IT sektore a pracovníka v oblasti reklamy a marketingu. Mladí Slováci si to myslia nezávisle od toho, ...



Zdieľať
BRATISLAVA 12. mája (WEBNOVINY) - K najzaujímavejším profesiám na Slovensku patrí povolanie právnika, vedca, manažéra, pracovníka v IT sektore a pracovníka v oblasti reklamy a marketingu. Mladí Slováci si to myslia nezávisle od toho, čo študujú, prípadne v akej oblasti pracujú. Vyplýva to z májového on-line prieskumu GfK Young Monitor spoločnosti GfK Slovakia, do ktorého sa zapojili mladí ľudia vo veku od 15 do 25 rokov. Atraktivita povolania je pritom rôzna podľa pohlavia. Pre 37 % mladých mužov je najzaujímavejšia práca informatika a programátora, nasleduje vedec (35 %), manažér (29 %) a pilot (28 %). Mladé Slovenky pritom považujú za najzaujímavejšie povolanie právničky (33 %), ďalej sa im páči práca lekárky (32 %), herečky (26 %), pracovníčky v reklame a marketingu (26 %) a letušky (23 %).


Pre prevažnú väčšinu mladých ľudí je podľa záverov prieskumu pri výbere zamestnania najdôležitejšie hlavne to, aby ich práca bavila. Ďalším kritériom je dobrý pracovný kolektív a tiež, aby zamestnanie bolo dobre platené s možnosťou kariérneho rastu. Asi 75 % mladých ľudí považuje za dôležité mať v práci aj široké zamestnanecké benefity. Už o niečo menej dôležité je pre mladých Slovákov to, či je to práca v odbore alebo oblasti, ktorú vyštudovali. "Pri výbere zamestnania je toto kritérium dôležité pre asi polovicu mladých ľudí. Pri rozhodovaní má o niečo menšiu váhu prestížnosť profesie, možnosť cestovania do zahraničia, alebo to, či je zamestnávateľom medzinárodná spoločnosť s dobrým menom," uvádza GfK. Najmenšiu váhu má tradícia zamestnania v rodine.
SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vozidlo Spirit uviazlo v pôde Marsu
<< predchádzajúci článok
Vlani sa na Slovensku používalo 43 % nelegálneho softvéru