Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. septembra 2014

Pre chod samosprávy sú riešením víkendové obecné zastupiteľstvá



Na snímke centrum obce Muránska Lehota 4. septembra 2014.



Zdieľať
Na snímke centrum obce Muránska Lehota 4. septembra 2014. Foto: TASR/Ján Siman
Muránska Lehota 4. septembra (TASR) - Zasadnutia obecného zastupiteľstva v obci Muránska Lehota organizujú posledné dva roky iba cez víkendy. Ako pre TASR povedal starosta obce Miloslav Marčák, je to najschodnejší spôsob, ako umožniť účasť všetkých poslancov, najmä ak viacerí pracujú vo viaczmenných prevádzkach.


V obci Muránska Lehota v súčasnosti žije približne dvesto obyvateľov. Záujem o výkon volených funkcií však postupne klesá. V minulom volebnom období sa o post starostu uchádzali traja kandidáti. Vo voľbách do súčasného zastupiteľstva už bol kandidát iba jeden. "V nasledujúcich voľbách sa budem uchádzať o post starostu opäť, zatiaľ nemám informácie, či budem mať aj protikandidáta. Funkciu vykonávam iba na polovičný úväzok, pracujem po štyri hodiny a z toho mála, čo obec dostane, sa snažíme aj niečo ušetriť, aby sme mali aspoň minimálny rozvoj," povedal Marčák.

Obyvateľov v samospráve zastupuje okrem starostu aj päť obecných poslancov. "Schádzame sa podľa potreby. Zákon nám prikazuje stretnúť sa minimálne raz za tri mesiace, ale ak potrebujeme riešiť niečo súrnejšie, prispôsobujeme tomu aj frekvenciu zastupiteľstiev. V poslaneckom zbore máme aj ľudí bez práce, no sú tam aj dvaja poslanci, ktorí pracujú na zmeny. Keďže ich majú akurát po sebe, zasadáme posledné dva roky cez víkendy. Takto sme schopní bez nutnosti výmen služieb rokovať v plnom počte. Poslanci za svoju prácu dostávajú aj odmenu, tento rok bude o málo vyššia, ako v minulosti. Podľa počtu zastupiteľstiev a práce v komisiách je to však maximálne len niečo viac ako sto eur za celý rok," doplnil starosta obce.

V nadchádzajúcich komunálnych voľbách sa už o funkciu poslancov neplánujú uchádzať všetci doterajší poslanci. Aby obec nezostala bez samosprávy, aktívnejších ľudí z obce sa starosta pokúša presvedčiť aj osobne, aby kandidovali. "Aj ja som sa stal poslancom obecného zastupiteľstva tak, že ma oslovil bývalý starosta. Aby však nedošlo k nedorozumeniu, nie je to o tom, koho si sám vyberiem. Snažíme sa aj o to, aby si mohli obyvatelia aj vyberať. Napríklad spoluprácu so súčasným zastupiteľstvom môžem hodnotiť ako veľmi dobrú. Napriek tomu sa aj medzi nami objavili občas názorové nezhody, zaiskrilo to, ale práve preto je nás tam viac, aby sa nakoniec riešenie našlo," dodal Marčák.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pozastavenými eurofondami pre SR sa má zaoberať aj finančný výbor
<< predchádzajúci článok
Po tabaku zavedie Maďarsko štátny monopol predaja aj na alkohol