Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

17. februára 2015

Pravda o zázračných potravinách od Chia semien až po kokosový olej



Rakovina, diabetes, srdcové choroby, lupiny ...môžu tieto potraviny skutočne liečiť, alebo skutočná prevencia je obsah nášho jedálnička.



Zdieľať
Pravda o "zázračných potravinách" od Chia semien až po kokosový olej

 
Knihy nám dávajú odpovede takmer na všetko , často však prehliadame jeden veľmi klasický zdroj odpovedí - slovník . Nabudúce, keď budete opäť zvedavý, či 10 litrová misa zázračnej potraviny dokáže vážne odvrátiť rakovinu , cukrovku a srdcové choroby, či zbaviť nás zavalitého bruška počas leta , pozastavte sa nad slovíčkom ,, zázrak ´´, pri ktorom nájdete definíciu ako : ,, mimoriadne užasný výsledok, ktorý nemožno vysvetliť prírodnými alebo vedeckými zákonmi ´´
 
 ,, Či už je to kokosový olej , semená Chia alebo jablčný ocot ´´ hovorí Duane Mellor , odborný asistent profesora diabetiky na univerzite v Notthinghame a hovorca Britskej Asociácie diabetológie ,, Neexistuje žiadny vedecký dôkaz o tom , že ak konzumujete akúkoľvek ,, zázračnú potravinu ´´ dosiahnete sľubované efekty ´´ . Táto myšlienka ,, super potravín ´´ predstavuje pohon pre marketing ako taký , pretože ak ľudia čítajú rôzne tvrdenia on-line , začnú nad nimi premýšľať a taktiež im môžu začať veriť . ,, Jeden z dôvodov, prečo ľudia začali veriť tomuto rozruchu je rovnaký ako u každého zázraku - alebo čarodejníckeho triku - úspech spočíva v obale, tzn . v dyme a zrkadlách . Zatiaľ čo predavači predávajú potraviny pod nálepkou ,, zázračné ´´ , my sme sa rozhodli , že sa na tieto potraviny pozrieme z vedeckého hľadiska .
 
   Veľa produktov býva sprevádzaných strašným vedeckým žargónom , ako ,, udržiava kognitívne funkcie ´´ hovorí Mellor , ktorý tiež tvrdí , že ľudia majú tendenciu čítať a chápať niečo podobné ako dôležité pre ich zdravie . Potom sú tu ešte antioxidanty a voľné radikály , ktoré sú jedny z najviac nevhodne používaných slov v článkoch vôbec .´´
 
Voľné radikály sú nestabilné prvky , ktoré sú súčasťou veľkého množstva chemických reakcií v tele . Sú nestabilné , ciže im chýba elektrón , v snahe destabilizovať sa, prijímajú elektrón inde . To môže byť z bunkových membrán zložených z tukov alebo z DNA . Škody , ktoré robia, keď odoberajú elektrón z iných prvkov sa volá oxidačný stres , ktorý môže byť spätý s ochoreniami srdca , rakovinou či cukrovkou .
   Na druhej strane sú voľné radikály zapojené do procesov v organizme aj prospešne . Pomáhajú nám ničiť napadajúce baktérie a taktiež hrajú úlohu v bunkovej komunikácii . Ak chceme obmedziť ich pôsobenie iba na to pozitívne , podobne ako ľudia , ktorí rozdávajú objatia a horúcu čokoládu ľuďom , ktorí sa necítia práve dobre po noci strávenej v kluboch , aj my musíme poskytnúť radikálom to, čo potrebujú a to sú - elektróny , aby neurobili škodu niekde inde .
 
 ,, Ak sa pozriete na antioxidanty cirkulujúce v našich telách ´´ hovorí Mellor , ´´ zďaleka najbežnejšie sú tie , ktoré sme urobili sami - glutationy a kyselina močová - potom nasledujú vitamíny A, C a E , ktoré sme získali z našej bežnej stravy . Veľa antioxidantov nachádzajúcich sa v potravinách ako sú Chia semienka sú tam pre to, aby zastavili žltnutie olejov , alebo aby ich chránili pred slnečným žiarením , nie pre to, že ich tam chceme my . Takže aj keď EFSA ( Europsky úrad pre bezpečnosť potravín )umožňuje výrobcom tvrdiť , že ich výrobky obsahujú zvýšený obsah antioxidantov , výrobcovia nesmú požadovať žiadne výhody . Ak sa pozrieme pozorne , je to niečo čo legalese ( právnický žargón ) skončí iba tvrdením . ´´
Dokonca ani pri použití ako doplnkov stravy sa nezdá , že antioxidanty poskytujú nejaký prínos . Rozsiahla štúdia trvajúca štyri a pol roka , ktorá bola publikovaná v časopise New England Journal of Medicine , obsahovala takmer 10 000 respondentov . Spomínaná štúdia však nepreukázala žiadnu výhodu pri užívaní vitamínu E ako doplnku stravy v prevencii srdcových ochorení . Štúdie tykajúce sa ostatných antioxidačných doplnkov boli tiež rovnako odradzujúce .

Časť tohto sklamania je spôsobené tým , že strava je zložitá . Je ťažké určiť presný podiel jednotlivých zložiek , pretože živiny v mnohých potravinách sú pre nás k dispozícii iba ako súčasť konzumácie s inou potravinou, prípadne je príjem živín ovplyvnený aj spracovaním potravín : štúdie preukázali ,príkladne, keď varíme mrkvu, môže betakarotén byť stále k dispozícii a lykopén v paradajkách je veľmi ľahko dostupný, keď sú paradajky konzumované spoločne s olejom .
Ale čo všetky ostatné vágne tvrdenia o potravinách, ktoré nám pomôžu schudnúť, alebo podporujú zdravé imunitné  funkcie , alebo nám môžu napomôcť k zdravšiemu srdcu?   Všetky dobre znejú a majú aj trochu zmysel,  nie? Podľa Ali Khavandi, kardiológa pracujúceho na Royal United Hospitalv meste Bath, tieto požiadavky sú vágne z jedného  dôvodu - sú založené na experimentoch vykonávaných na zvieratách alebo na ľudských bunkách v laboratóriu . Nebolo preukázané že by mali ( super potraviny ) nejaký efekt na človeka , a ak sa ukáže efektívnosť , mali by sme zostať otvorení mysľou a taktiež nemať prehnané nároky .
 
,, Ako lekár si mylím , že by sme mali myslieť na zdravé stravovanie ´´ hovorí o zdravej výžive , ktorá je dôležitá pri eliminácii chronických chorôb , ako sú srdcové choroby a diabetes . ,, Za posledných niekoľko rokov , prinajmenšom ako kardiológovia , sme sa začali zaoberať viacej aj zvodnejšou stránkou prevencie chorôb - nové lieky , nové postupy operácii , opustili sme oblasť zdravého stravovania . Momentálne je populárne hlavne v zdravom stravovaní preferovať rôzne nekvalifikované celebrity , guruou , ktoré šíria dezinformácie . Ako lekár tvrdí : Máme povinnosť presadzovať autoritatívny hlas , pokiaľ ide o zdravú výživu . ´´
 
    Vytrhnúť celebrity zo žiare reflektorov a ukončiť ich výstrelky ohľadom potravín a stravovania bude náročnou úlohou . ,, Problém ´´ , hovorí Khavandi , ,, je to , že správa , ktorá sa šíri medzi ľuďmi a bola preukázaná znovu a znovu - nie je príliš zaujímavá pre ľudi . Všetci majú pocit , že ju počuli už predtým. ´´
 
Správa, o ktorej hovoríme obsahuje informácie ako napríklad : ovocie , zelenina a ryby sú dobré pre Vaše zdravie , tak isto ako obilniny a orechy . Tuky , ktoré potrebujete si vyberajte medzi nenasýtenými , ako je olivový olej a tie , ktoré majú pôvod priamo z morských tučných rýb . Neutrálne jedlá , ako hovorí , sú nasýtené tuky ako maslo alebo kokosový olej a nespracované červené mäso - jesť iba s mierou , tak nenarobia žiadne škody . Držať sa ďalej od výrobkov obsahujúcich bielu múku , spracované mäso , trans-tuky ako sú rastlinné oleje a palmové oleje , ktoré sa nachádzajú prevažne v rýchlom občerstvení .
 
Dosť jednoduché rady na prvý pohľad, ale senzačné články o niektorých špecifických potravinách sú denne vo výhode a ľudia sa často dajú zmiasť a strácajú zdravý rozum. Komplikácie môžu v najhoršom prípade mať dočinenia aj s rakovinou.
"Rozhodne neexistuje nič také ako je diéta proti rakovine," hovorí Justin Stebbing , konzultant onkológ a profesor medicíny a onkológie na Imperial College v Londýne.
,, Avšak mám pacientov , ktorí sa ma pýtajú ohľadom týchto potravín po celú dobu ´´ , krúti hlavou keď hovorí o koncepte, podľa ktorého je ideálnym riešením bojovať proti rakovine práve jedlom . ,, Ako onkologický pacient máte pocit , že strácate kontrolu nad sebou . Pacienti sa snažia stratenú kontrolu získať ihneď späť , chcú ju získať späť stravou alebo aj rôznymi radami , ktoré nájdu na internete . Mali by si však uvedomiť , že internet je dvojsečná zbraň , ak by sa chceli držať informácií , ktoré nájdu na internete , mali by preferovať to, čo nájdu na renomovaných stránkach . ´´
 
 
   Stránky ako , NHS Choices , Cancer Researche UK , Diabetes UK a British Heart Doundation , udávajú jasné , dietne odporúčania založené na dôkazoch , hovorí Mellor . Duane Mellor má ďalšie jednoduché pravidlo pre rozlišovanie nesprávnych tvrdení od pravých vedeckých dôkazov . ,, EFSA je veľmi transparentná a prísna spoločnosť, ktorá určuje, čo môžu spoločnosti pri uvádzaní na trh o ich produktoch tvrdiť a čo nie.
Keď nabudúce narazíte na tvrdenia na blogu a pýtate sa sám seba, či sa jedná o pravdu alebo iba o lož , položte si nasledovnú otázku: Prečo spoločnosť nepoužije tieto tvrdenia vo svojom marketingu? V prípade , že výrobok skutočne zabráni vzniku rakoviny alebo srdcových ochorení, boli by tieto informácie uvedené všade, no nie ?
 

Fakty o piatich "zázračných potravinách"
 

Kokosový olej
  

1. Kokosový olej
Tvrdenia :   Kokosový olej je nasýtený tuk . Aj napriek tomu , že neupcháva cievy bol v minulosti považovaný za protivníka , trvalo isté obdobie, pokým sa dostal opäť na listinu super potravín . Nedávne štúdie naznačujú , že nasýtené tuky zvyšujú hladinu dobrého, ale aj zlého cholesterolu . Olej je prevažne tvorený stredne dlhým reťazcom triglyceridu , niektorí zástancovia tvrdia , že pomáha pri chudnutí , tieto tvrdenia však neboli nikdy dokázané v žiadnych štúdiách . Medzi ďalšie výhody má patriť regulácia hladiny glukózy v krvi a má nás tiež chrániť pred Alzheimerovou chorobou - opäť žiadna z výhod nebola klinicky potvrdená .
 
Verdikt profesora dietologie Duana Mellora : ,, Najlepšie asi bude vychutnať si trochu kokosového oleja v thajskom jedle občas , než ho používať každý deň ! ´´
 
Jablčný ocot
 
2 . Jablčný ocot
Tvrdenia : Nepochybne chutné dochucovadlo , ktoré je spájané s dlhým zoznam prínosov na zdravie , zahrňujúcich : poruchy trávenia , bolesti v krku , vysoká hladina cholesterolu , prevencia rakoviny , lupiny , akné či napomáhanie riadenia hladiny cukrov v krvi . EFSA však nikdy nepotvrdila žiadne z týchto tvrdení . Veľa štúdií bolo vykonaných na zvieratách alebo v laboratóriách s použitím ľudských buniek .

Mellerov verdikt : Jablčný Ocot je pravdepodobne jeden z najlepších korenín . Používaný je prevažne ako náhrada vysoko kalorických olejov a majonéz , dodáva chuť do omáčok a tým znižuje množstvo soli , ktorú by sme inak pridali , to môže pomôcť , nie preto , že by ocot obsahoval ,, zázračnú zložku ´´ ale nahradzuje v našom jedálničku menej zdravé potraviny .
 
Manuka med

3 . Manuka med
Tvrdenia : V medicínskej kvalite sa používa v sterilných obaloch . Rovnako ako u ostatných medov obsahuje peroxid vodíka , ktorý mu dodáva antibiotické vlastnosti . V porovnaní s inými medmi obsahuje zvýšené množstvo methylglyoxalu , ktorý hrá rolu antibakteriálnej zložky . Štúdie preukázali , že manuka med môže zmierniť príznaky infekcie , ako je napríklad kašeľ , nie je však jasné, či má med antimikrobionálne účinky , alebo sa jedná iba o upokojujúci a zjemňujúci efekt ako u každého sirupu . 
 
Mellerov verdikt : Všetky výhody musia byť porovnané s veľmi vysokým obsahom cukrov v porovnaní s veľmi malým množstvom účinných látok , ktoré med Manuka obsahuje .
 
 
Spirulina 
 
 
4. Spirulina
Tvrdenia : Ďalšia zazračná potravina , na ktorú tentokrát poukazuje National Institut for Health z USA je Spirulina . Inštitút opakovane tvrdí, že stále nemáme dostatok vedeckých dôkazov na podporu žiadneho tvrdenia ohľadom jej zdraviu prospešného účinku na ľudský organizmus . Inštitút tiež odmietol ,,zázračné vlastnosti ´´, ktoré majú pozitívne ovplyvniť metabolizmus ,srdcovo-cievny obeh ( napríklad zlepšenie krvného tlaku ) a duševné choroby ako je úzkosť , depresia, či ADHD . Na druhej strane má Spirulina veľké množstvo užitočných živín ako je - vápnik , niacín , draslík , horčík , vitamíny skupiny B , železo a esenciálne aminokyseliny .
 
Mellorov verdikt : Spirulina by nemala byť uplatňovaná ako zdroj živín . Lepšie by bolo namiesto kupovania drahých potravinových doplnkov investovať svoje peniaze do kúpy kvalitnej zeleniny, či ovocia , čím získate pestrejší jedálníček , než pridaním doplnkov .

Chia Semená 
 
5 . Chia Semená
Tvrdenia : Obsahujú veľké množstvo antioxidantov a taktiež majú vysoký obsah omega-3, avšak naše telá nevedia dobre prijímať omega-3 oleje z rastlín, preto je lepšie ich prijímať z morských tučných rýb ako je losos. Pre tých, ktorí nejedia ryby, môžu byť Chia semená dobrou náhradou . Ďalšie potencionálne plusy sú spojené s ich vysokým obsahom bielkovín a vláknin , čo ich spája s tvrdeniami , že nám napomáhajú pri zhadzovaní nechcených kilogramov, keďže bielkoviny a vláknina znižujú hlad. Avšak štúdie doposiaľ nepreukázali žiadne vlastnosti Chia semien, ktoré by podporovali chudnutie, či znižovali riziko srdcových ochorení .
 
Mellerov verdikt : Chia semená môžeme pridať ako zaujímavú prísadu do chleba. Taktiež ľanové a konopné semená obsahujú veľké množstvo omega-3 mastných kyselín.

Zdroj: theguardian

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pisztoryho palác dostane novú strechu a fasádu
<< predchádzajúci článok
Enormná snaha a prepracovanosť zničili Štefanovi Krčmérymu život