Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. apríla 2017

Pracovná skupina na zmenu zákona o konflikte záujmov stále nevznikla



Pohľad na budovu Národnej rady SR v Bratislave. Ilustračná snímka



Zdieľať
Pohľad na budovu Národnej rady SR v Bratislave. Ilustračná snímka Foto: TASR - Pavol Funtál
Bratislava 14. apríla (TASR) - Pracovná skupina, ktorá má pripraviť zmenu zákona o konflikte záujmov a podávania majetkových priznaní, stále nerokovala. Poslanci do nej síce sú vybraní, ale nemôžu rokovať, lebo to ešte predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) neodobril. Uviedol to predseda výboru NRSR pre nezlučiteľnosť funkcií Martin Poliačik (SaS).


"Čakáme, kým sa rozhýbe predseda parlamentu," povedal Poliačik s tým, že má pripravených dosť návrhov na prerokovanie. Danko Poliačikovi sľúbil podpísanie rozhodnutia, ktoré povolí zriadenie skupiny. Dosiaľ neprišlo. "Po vyhodnotení súčasných majetkových priznaní predseda NRSR Andrej Danko rozhodne o vytvorení komisie," uviedla Dankova hovorkyňa Eva Kliská.

Zmeny by mali podľa Poliačika priniesť jasnú definíciu toho, kto sa považuje za verejného funkcionára, čo za reklamu, ale aj čo sa má vnímať ako opätovné porušenie zákona. Tiež by sa mali podľa šéfa výboru sprísniť majetkové priznania podávané verejnými funkcionármi. "Aby sa reálne dal vyhodnotiť majetok verejného funkcionára na začiatku a na konci. Aby sa dal odhadnúť rozdiel," vysvetlil Poliačik, podľa ktorého by sa do zákona mohla dostať aj možnosť menšiny napadnúť rozhodnutie väčšiny na výbore na Ústavnom súde SR.

Na snímke poslanec NR SR Martin Poliačik (SaS). Foto: TASR


O potrebe zmeny zákona hovorí otvorene na rokovaní výboru pravidelne väčšina poslancov bez ohľadu na to, z ktorej strany sú. Poukazujú na nedostatky zákona, s ktorými sa treba podľa nich vyrovnať.

Sprísnenie majetkových priznaní sa spomína už roky. Pracovná skupina tvorila zmenu ústavného zákona o konflikte záujmov aj v minulom volebnom období. Hoci sa dohodla na zmenách, Smer-SD od nich odstúpil. Následne prišli ďalšie návrhy od opozície aj vládnej strany, ale ani jeden pre nedostatok hlasov neprešiel. Na zmeny ústavného zákona treba aspoň 90 hlasov. V súčasnom zložení parlamentu to znamená, že sa musí koalícia a opozícia spojiť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na Veľký piatok budúci rok už nenakúpite. Zatvorené je len v nedeľu
<< predchádzajúci článok
Múzeum liptovskej dediny Pribylina ožilo pestrými sviatkami jari