Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. marca 2007

Pracovná skupina EHSV bude rokovať o daňových stimuloch



Členské štáty EÚ sa v rámci implementácie Lisabonskej stratégie zaviazali spolu s realizáciou štrukturálnych reforiem vlastných ekonomík zvýšiť aj podiel výdavkov na výskum a vývoj na 3 % HDP do ...



Zdieľať

BRATISLAVA 22. marca (WN/PR) - Členské štáty EÚ sa v rámci implementácie Lisabonskej stratégie zaviazali spolu s realizáciou štrukturálnych reforiem vlastných ekonomík zvýšiť aj podiel výdavkov na výskum a vývoj na 3 % HDP do konca roku 2010. Tieto by mali tvoriť výdavky privátneho sektora vo výške 2 % a verejného sektora vo výške 1 %.

Európsky hospodársky a sociálny výbor (EHSV) ako poradný orgán poskytujúci konzultácie trom hlavným inštitúciám – Európskemu parlamentu, Rade Európskej únie a Európskej komisii sa bude otázkou daňových stimulov v prospech výskumu a vývoja zaoberať na zasadaní študijnej skupiny 29. marca 2007. Medzi navrhnutými účastníkmi študijnej skupiny, ktorú tvorí 11 členov EHSV, je aj prezident Podnikateľskej aliancie Slovenska Martin Krekáč.
„Výskum a vývoj bez ohľadu na skutočnosť, že je jednou z priorít Lisabonskej stratégie, si zaslúži oveľa väčšiu pozornosť zo strany štátu, ako tomu bolo dosiaľ. Tieto riešenia by však nemali nabúrať zreformovaný daňový systém, ktorý je jednou z najväčších konkurenčných výhod slovenskej ekonomiky. Inovačný potenciál európskeho hospodárskeho priestoru ešte vždy zaostáva za hlavnými konkurentmi z USA a Japonska, pričom práve inovačný potenciál – tvorba nových myšlienok, metód a z toho plynúcich inovatívnych riešení, podporovaných výskumom a vývojom je vo všeobecnosti najefektívnejším ťahúňom vyspelých ekonomík. To isté platí aj v podnikateľských kruhoch, pri budovaní a riadení moderných spoločností a malo by platiť pri tvorbe, zavádzaní, udržiavaní a úpravách ekonomických reforiem na úrovni riadenia štátu. Vzhľadom na nedávne žalostné umiestnenie Slovenska v prieskume European Innovation Scoreboard by mal byť tento prístup ešte výraznejšou výzvou,“ hovorí M. Krekáč.
V rámci daňových stimulov na podporu výskumu a vývoja uvažuje Komisia s využitím viacerých druhov subvencií ako napríklad: odklad platenia dane, odpočítateľná položka, daňový dobropis a iných stimulov navrhnutých členskými štátmi EÚ. Keďže táto problematika si vyžaduje skĺbenie záujmov jednotlivých členov pri výbere daní a navrhovaných daňových stimuloch s rôznymi daňovými systémami, nebude jednoduché a v podstate ani možné nájsť riešenie, ktoré by vyhovovalo všetkým členským štátom. Hlavnými úlohami zasadnutia študijnej skupiny EHSV bude preto nájdenie spoločných postupov pre všetky členské štáty pri poskytovaní daňových stimulov pre medzinárodné výskumno-vývojové projekty a nájdenie mechanizmov na podporu privátneho sektora prostredníctvom daňových stimulov na úrovni členských štátov, ktoré by boli aplikovateľné vo väčšej či v menšej miere vo všetkých členských štátoch EÚ.
V krajinách EÚ existujú viaceré skúsenosti z podpory privátneho sektora: prostredníctvom odkladu platenia dane alebo cez odpočítateľné položky, ktoré sa používajú na umožnenie úľav vyšších ako 100 % výdavkov na výskum a vývoj, alebo v podobe daňového dobropisu, ktorý má formu vrátenia dane alebo finančnej hotovosti. Dôležitá je tiež podpora nových, inovatívnych, resp. na výskum a vývoj zameraných spoločností (najmä MSP). Pri týchto vysoké počiatočné investície do výskumu a vývoja a dlhodobá návratnosť prostriedkov nevytvárajú z tejto oblasti práve najatraktívnejšiu oblasť podnikania. Subvencie vo forme daňových stimulov by mohli túto situáciu výrazne zmeniť. „Treba si uvedomiť, že je najvyšší čas pristúpiť k tejto téme s plnou vážnosťou a zamyslieť sa nad najefektívnejšou formou podpory výskumu z verejných zdrojov. Som presvedčený, že pri existencii vôle kompetentných existujú spôsoby na naštartovanie kvalitného základného a aplikovaného výskumu a vývoja a prepájania výskumu a vývoja s privátnym sektorom, a tým k lepšiemu využitiu inovatívneho potenciálu Slovenska,“ dodáva M. Krekáč.
Európsky hospodársky a sociálny výbor (EHSV) – vznikol v roku 1957 na základe Rímskej zmluvy ako jeden z poradných orgánov Európskeho spoločenstva. Zastupuje zamestnávateľov, odborové zväzy, poľnohospodárov, spotrebiteľov a iné záujmové skupiny, predstavuje ich názory a bráni ich záujmy v politických diskusiách s Európskou komisiou, Radou Európskej únie a Európskym parlamentom. Okrem poradenskej činnosti je jeho úlohou presadzovať a posilňovať úlohu občianskej spoločnosti v EÚ a pomáhať pri zriaďovaní poradných štruktúr. Výbor je neoddeliteľnou súčasťou rozhodovacieho procesu EÚ, z vlastnej iniciatívy alebo na žiadosť inej európskej inštitúcie vydáva stanoviská. Má 344 členov, ktorých nominujú vlády členských štátov, pracujú však politicky úplne nezávisle. Do funkcie ich vymenúva rada ministrov EÚ na štyri roky s možnosťou opätovnej voľby. Zástupcom Podnikateľskej aliancie Slovenska v EHSV na obdobie rokov 2006 až 2010 sa stal Martin Krekáč, prezident PAS a vedúci partner a spoluzakladateľ poradenskej skupiny AJG – Amrop Jenewein
Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) – PAS združuje vybrané podnikateľské subjekty pôsobiace v SR. Hlavným cieľom PAS je skvalitňovanie podnikateľského prostredia na Slovensku, čo je nevyhnutným predpokladom na posilňovanie ekonomických aktivít a zvyšovanie prosperity obyvateľov krajiny. PAS nesleduje individuálne záujmy združených podnikov, ide jej o vytváranie vhodných podmienok na podnikanie pre všetkých. PAS stojí na piatich pilieroch – etickosti, otvorenosti, principiálnosti, solidárnosti a zákonnosti. Svojimi aktivitami sa usiluje dosiahnuť, aby sa tieto princípy natrvalo udomácnili v slovenskej spoločnosti.

Kontakt:
PAS – Podnikateľská aliancia Slovenska, Bajkalská 25, 827 18 Bratislava 212
tel. 02/5823 3481, fax 02/5823 3487, www.alianciaPAS.sk
PAS


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Karadžič údajne zmizol po dohode s USA
<< predchádzajúci článok
Novinka od ČSOB – zaistený fond so stromovou štruktúrou