Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

08. decembra 2009

Pozvánka na výstavu A. Borna do Nitry



akad. mal. Adolf Born „Z domova až do cudziny“ – výstava grafík malá galéria AKCENT, budova Mestského kúpeľa, Kúpeľná 4, Nitra Od 5. decembra 2009 má verejnosť ...



Zdieľať
BRATISLAVA 8. decembra (WN/PR) -


akad. mal. Adolf Born „Z domova až do cudziny“ – výstava grafík
malá galéria AKCENT, budova Mestského kúpeľa, Kúpeľná 4, Nitra

Od 5. decembra 2009 má verejnosť výnimočnú príležitosť vidieť výstavu jedného z najznámejších a najobľúbenejších českých výtvarníkov Adolfa Borna. Venuje sa ilustrácii, grafike, maľbe, karikatúre, animácii, tvorbe poštových známok, scénografii. Na výstave „Z domova až do cudziny“ je v malej galérii AKCENT v Nitre prezentovaná jeho grafická tvorba. Konkrétne 30 diel rôznych formátov vytvorených technikami litografia a lept.
Na vystavených prácach sa objavujú motívy a osobnosti z vlasti autora, jej histórie, ale tiež z cudziny. Adolf Born je totiž nadšeným cestovateľom. Ako sám vraví: „Už jako malému klukovi mi bylo jasné, že chci být ilustrátorem nebo cestovatelem. Nakonec jsem se stal tím prvním, ale cestovaní mi zůstalo.“
Zaujímavosťou je, že v súčasnosti prebieha výstava s rovnakým názvom v pražskej galérii Chodovská tvrz, ktorej slávnostného otvorenia sa zúčastnil i český prezident Václav Klaus.

Významný český historik umenia František Dvořák, priateľ A. Borna, otváral mnoho jeho výstav. O tvorbe tohto výtvarníka uviedol: „„Mluva jeho grafických prací je otevřenou knihou jeho osobního vesmíru, jehož prostor se každou novou prací udivujícím způsobem otevírá do dalších oblastí.“
Born je neprekonateľným knižným ilustrátorom, čo sa týka počtu kníh, ale aj jedinečnej kvality. Medzi autorov, ktorých knihy ilustroval, patrí i nezabudnuteľný Miroslav Horníček. Ten charakterizoval svoj vzťah k Bornovi, k jeho umeleckej práci nasledovne: „Proč je mi dobře ve světě, který Adolf Born stvořil a neúnavně tvoři dál...protože spojuje fantastické s humorným, protože ono fantastické je současně lyrické a ono komické není jen děláním legrace, ale názorem, úhlem pohledu svébytnou a svéprávnou skutečností.“

Pútavý vesmír A. Borna plný fantázie a svojrázneho humoru je prístupný všetkým záujemcom v malej galérii AKCENT každý deň od 10:00 do 19:30. Vstup je voľný. Výstava, ktorej časť je predajná, potrvá do 31. januára 2010.

Informácie o autorovi:
Adolf Born (1930) študoval výtvarnú výchovu na Pedagogickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe (1949-50), Vysokú školu umeleckopriemyselnú (1950-52), Akadémiu výtvarných umení (1953-1955). Od skončenia školy sa venuje karikatúre a ilustrovaniu. Ilustroval stovky kníh. Medzi najkrajšie patria ilustrácie ku knihám Robinson (D. Defoe), Muž s fajkou a husľami (A. C. Doyle) alebo Pipi Dlhá pančucha (A. Lindgrenová). Ďalšími spisovateľmi, ktorých knihy obohatil svojimi prácami boli napr. J. Hašek, K. Čapek, K. J. Erben, K. H. Borovský, Z. Svěrák, E. A. Poe, R. Dahl, A. Dumas.
Rovnakú popularitu ako ilustrovanie kníh Bornovi získalo i pôsobenie v animovanom filme. Výtvarne spolupracoval na desiatkach filmov a kreslených seriálov. Okrem iného je autorom slávnej a kultovej výtvarnej podoby dvojice žiakov - Mach a Šebestová, knižnej i filmovej. Vytvoril animované titulky k známemu filmu Ako utopiť doktora Mráčka. Bol tiež výtvarníkom animovaných častí legendárnych českých filmov o Básnikoch. Výraznou mierou sa podieľal i na bábkovo-animovanom filme Dobrodružstvá Robinsona Crusoe, námorníka z Yorku.
A. Born sa venoval i divadelnej scénografii. Za svoju tvorbu – karikatúry, grafiky, ilustrácie, filmy - získal mnoho ocenení, doma i vo svete. Predstavil sa približne na 150 výstavách v Čechách aj v zahraničí – obdivovať jeho tvorbu mohli ľudia napr. vo Francúzsku, Taliansku, Nemecku, Španielsku, Švajčiarsku, Belgicku, Bulharsku, Nórsku, Turecku, ale aj v Austrálii, Japonsku, Kanade, samozrejme na Slovensku.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nohavica v Bratislave zahral vypredanému kostolu
<< predchádzajúci článok
Slovákom a Čechom voľný vstup do Leopoldovho múzea