Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

14. júna 2015

POZOR: S klimatizáciou to netreba počas horúčav preháňať



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/Martin Baumann
 
Bratislava 14. júna (TASR) - S klimatizáciou to počas horúcich dní netreba podľa odborníkov preháňať. Rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím by nemal byť vyšší ako päť, maximálne sedem stupňov Celzia.


"Je to najmä z toho dôvodu, že pri prechode z prostredia, kde je chladno, do horúceho prostredia môže dôjsť k tzv. teplotnému šoku, ktorý môže viesť až k celkovému oslabeniu organizmu," upozorňuje hlavný hygienik SR Ivan Rovný.

Telo potrebuje čas, aby si zvyklo na vysokú teplotu ovzdušia. Preto sa odporúča pri prechode z vychladenej miestnosti do teplého vonkajšieho prostredia chvíľu zotrvať v neklimatizovanom priestore, napríklad chodbe, a až potom ísť von. "Šok po opustení budovy zmiernime aj tým, ak sa pred odchodom von napijeme nie príliš chladného nápoja, najlepšie nechladenej minerálky," hovorí Rovný.

Príliš nízka teplota v interiéri môže pre ľudí prinášať pocit osvieženia, ale prechod do vonkajšieho horúceho prostredia znamenať riziko pre zdravie. Chladný cirkulujúci vzduch môže vyvolávať rôzne dýchacie problémy, nachladnutie, angínové bolesti v krku, pocit upchatého nosa, bolesti dutín, bolesť hlavy, astmu, bolesti chrbtice. Pri nesprávnom nasmerovaní chladného prúdu vzduchu do tváre dochádza k vysušovaniu kože, očí, zápalom očí, uší, nosných dutín.

"Pri dlhodobejšom používaní klimatizácie máme príznaky, ako keď na nás ide choroba teda, pociťujeme únavu, malátnosť. Je to reakcia na neprirodzené zmeny teploty prostredia," zhrnul hlavný hygienik. 

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Poľsko: Tisícky ľudí prišli na každoročný pochod za práva LGBTI menšín
<< predchádzajúci článok
Pentagón chce rozmiestniť ťažké zbrane vo východnej Európe a Pobaltí