Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. augusta 2013

Pozícia zadržaných slovenských paraglajdistov v Iráne je lepšia



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/Ivan Majerský
Bratislava 7. augusta (TASR) - Rokovania o vydaní ôsmich slovenských paraglajdistov, ktorých už jedenásť týždňov Irán zadržiava pre podozrenia zo špionáže, mierne pokročili. Informuje o tom dnešné vydanie denníka Sme.


"Určité signály z iránskej strany nám dávajú priestor pre opatrný optimizmus," povedal pre Sme hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Susko. Slovensko rokuje s Iránom od 22. mája. Minister Miroslav Lajčák sa 3. júla stretol s iránskym veľvyslancom pre Slovensko so sídlom vo Viedni Hassanom Tajikom. Naliehavo ho žiadal, aby slovenskému konzulovi na zastupiteľskom úrade v Teheráne neodkladne umožnili ďalší kontakt so zadržanými paraglajdistami. Zatiaľ sa to nepodarilo. S veľvyslancom rokoval aj štátny tajomník Peter Burian. So Slovákmi sa konzul stretol len raz, priamo vo väznici v Isfaháne ešte v júni. Neskôr komunikovali telefonicky.

V Bratislave sa podľa zistení denníka konalo 12. júla stretnutie delegácie iránskych diplomatov s predsedom parlamentného výboru pre európske záležitosti Ľubošom Blahom (Smer-SD). Na schôdzke, počas ktorej rozoberali aj prípad zatknutých Slovákov, sa zúčastnil tiež poslanec KDH Jozef Mikloško. Zo stretnutia nebol žiadny oficiálny výstup, Blaha ho však Sme potvrdil. "Viac by som o tom nehovoril, nebolo by to taktické," povedal pre denník. Rokovanie bolo podľa neho veľmi konštruktívne. "Nijako sme sa nesekali," dodal pre Sme.

Slováci do Iránu vycestovali v dvoch skupinách začiatkom mája. Polícia ich zatkla pre podozrenia zo špionáže, lebo údajne zo vzduchu fotili jadrové objekty, čo tamojšie zákony zakazujú.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Stovky občanov chcú zrušenie moratória či kampaň bez obmedzení
<< predchádzajúci článok
Vojenskí špióni odpočúvali priamo z ministerstva obrany