Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

31. marca 2006

Povodňová situácia v Čechách sa stále nezlepšuje



Povodňová situácia v Strednej Európe zostáva naďalej napätá. V rámci Českej republiky je najhoršia situácia v Juhomoravskom a Zlínskom kraji, kde sa v noci očakáva dážď, čo prietoky ...



Zdieľať

PRAHA/BRATISLAVA 31. marca (WN/SITA/AFP) - Povodňová situácia v Strednej Európe zostáva naďalej napätá. V rámci Českej republiky je najhoršia situácia v Juhomoravskom a Zlínskom kraji, kde sa v noci očakáva dážď, čo prietoky ešte zvýši. Kritická je preto stále situácia na rieke Dyje. Hladina vo Vranovskej priehrade nad Znojmom už kulminovala, nové zrážky však môžu situáciu zmeniť. Do nádrže stále priteká viac vody ako dokáže zadržať. Stav nebezpečenstva platí aj v okresoch Jindřichov Hradec a Tábor v Južných Čechách na Lužnici a na Nežárke. Kulminácia hladín sa tu očakáva až cez víkend.

Morava sa vylieva medzi Hodonínom a Lanžhotom, kde zaplavuje lužné lesy. V Uherskom Hradišti museli preventívne evakuovať nemocnicu. V Prahe platí druhý stupeň povodňové aktivity. Prietok Vltavy tu môže v piatok dosiahnuť až 1500 metrov kubických, čo záleží na situácii na rieke Sázava.

Zlá situácia je v Ústí nad Labem, kde nábrežie zaplavuje stúpajúca hladina Labe. Obyvatelia museli svoje domovy na Střekovskom nábreží opustiť a uchýliť sa do náhradných príbytkov. Podľa hlásenia miestneho rozhlasu by mala evakuácia trvať až do nedele. Hasiči a záchranári sa vrecami s pieskom pokúšajú zabrániť prieniku vody do domov. Hladina Labe by mala v Ústí kulminovať v piatok večer na úrovni 8 a pol večer, vo štvrtok večer dosahovala 7,8 metra. Evakuácia platí aj v Hřensku, Žalhosticiach a ďalších miestach. Pre vysokú hladinu Labe úplne zastavila prácu chemická továreň Spolana Neratovice.

Najvyšší stupeň povodňovej aktivity platí na 62 miestach, v stredu to bolo na 77 miestach. Druhý stupeň povodňovej aktivity mohli odvolať zo 44 miest na 33. Hladiny horných tokov hlavných riek kulminujú alebo klesajú, na dolných tokoch však rieky Sázava, Lužnice, Labe a Morava stúpajú. Podľa ekonómov rozsah škôd bude nižší ako v roku 2002 a ich pokrytie by nemalo ohroziť štátny rozpočet.

V Nemecku je najhoršia situácia v Sasku, tamojší minister životného prostredia Stanislaw Tillich ju však nepovažuje za katastrofickú. Hladina Labe v Drážďanoch dosahuje 6,5 m, čo je trikrát viac ako je normál. Zlá situácia je bavorskom Pasove, v Hornom a Dolnom Rakúsku na Dunaji. Vážne problémy sa očakávajú aj v poľskom Sliezsku na Odre a v Maďarsku a Rumunsku.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Potopenie lode so zahraničnými turistami pri pobreží Bahrajnu
<< predchádzajúci článok
Podľa Tótha nemožno schváliť registrované partnerstvá