Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. júla 2017

Povedomie o crowdfundingu má zvýšiť medzinárodný projekt



Vytvoriť platformu na zdieľanie informácií o crowdfundingu a zlepšovať všeobecné povedomie o alternatívnych formách financovania. To je cieľom spolupráce jedenástich partnerov z deviatich ...



Zdieľať
Foto: TASR/AP
Bratislava 18. júla (TASR) - Vytvoriť platformu na zdieľanie informácií o crowdfundingu a zlepšovať všeobecné povedomie o alternatívnych formách financovania. To je cieľom spolupráce jedenástich partnerov z deviatich krajín strednej Európy v rámci trojročného projektu Central European Crowd-funding support, podporeného z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, programu Interreg Centrálna Európa.


Minulý týždeň vo štvrtok (13.7.) sa v rámci neho v Bratislave opätovne stretli zástupcovia slovenských crowdfundingových platforiem. Stretnutie iniciovalo záujmové združenie Fórum kreatívneho priemyslu (Creative Industry Forum, CIF), ktoré je od minulého roka partnerom tohto medzinárodného projektu na Slovensku.

Jedným z jeho zámerov je iniciovať komunikáciu medzi platformami, zlepšovať ich postavenie, ako aj povedomie verejnosti, donorov, investorov, začínajúcich podnikateľov, či malých a stredných podnikov o potenciáli, ktoré tieto slovenské platformy prinášajú.

"Máme výhodu, že naše fungujúce platformy majú vysoký kredit a zodpovedným prístupom k podporovateľom či investorom si už vybudovali skupiny podporovateľov. Našou úlohou preto bude pomôcť im vytvoriť komplementárny prístup k téme crowdfundingu a zvyšovať o tejto téme povedomie tak v širokej verejnosti, ako aj medzi podnikateľmi či orgánmi verejnej správy," priblížila Slavomíra Salajová z CIF.

Crowdfunding je spôsob financovania projektu prostredníctvom získavania malého množstva peňazí od veľkého množstva ľudí, zvyčajne cez internet. Väčšinou teda prebieha v rámci online platformy – web stránky, ktorá umožňuje jednotlivcom a firmám získavať peniaze od širokej verejnosti. Zahŕňa rôznorodé možnosti financovania, vo forme darov, pôžičiek, na princípe odmeny či majetkovej účasti.

"Na Slovensku máme v súčasnosti asi desať funkčných crowdfundingových platforiem. A to tak veľmi úspešné donorské platformy zamerané na pomoc ľuďom, verejnoprospešné, komunitné a sociálne projekty, jednu na princípe odmeny, pôžičkové platformy vrátane dvoch peer to peer platforiem, ako aj takú, ktorá ponúka majetkové účasti. Našou úlohou je vytvoriť taký dialóg medzi nimi, ktorý prispeje k zlepšovaniu transparentných informácií o ich činnosti, ich výhodách aj rizikách," doplnila Salajová.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Od začiatku roka pribudli v daňových rajoch desiatky firiem zo SR
<< predchádzajúci článok
Prezident Filipín požiadal Kongres o predĺženie stanného práva na juhu