Posledný pár krakli belasej vyviedol štyri mláďatá
Posledný pár krakli belasej, jedného z najviac ohrozených vtáčích druhov na Slovensku, vyviedol na Dolnom Považí štyri mláďatá. Počet kraklí hniezdiacich u nás každý rok klesá. Podobná ...
BRATISLAVA 8. augusta (WEBNOVINY) - Posledný pár krakli belasej, jedného z najviac ohrozených vtáčích druhov na Slovensku, vyviedol na Dolnom Považí štyri mláďatá. Počet kraklí hniezdiacich u nás každý rok klesá. Podobná situácia je v celej Európe a počet hniezdnych párov klesá aj v Turecku a Rusku, kde ich hniezdi najviac. Agentúru SITA o tom informovala Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti (SO)/BirdLife Slovensko.
"Krakľa belasá je pritom jeden z najviac ohrozených druhov na Slovensku a každé úspešné vyhniezdenie je veľkým úspechom,“ konštatoval koordinátor výskumu a ochrany tohto druhu na Slovensku Mirko Bohuš z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave. Prežitie kraklí na Slovensku je tak závislé od ochrany ako aj výskumu tohto druhu. "V predchádzajúcich rokoch sme pre prežitie kraklí pripravili desiatky hniezdnych búdok a práve v jednej z nich zahniezdila tento rok krakľa a úspešne vyviedla štyri mláďatá,“ informoval Bohuš. Podľa ornitológov možno predpokladať, že bez ochrany by krakľa na Slovensku tento rok už nehniezdila.
Práve ochrana kraklí výrobou vtáčích búdok v lokalitách, kde krakľa nenachádza na hniezdenie dosť vhodných dutín, ako aj ochrana chráneného vtáčieho územia Dolné Považie by mala pomôcť udržať hniezdenie tohto druhu na Slovensku aj v budúcich rokoch. V týchto dňoch končí hniezdenie u väčšiny druhov vtákov a niektoré sa už pripravujú na odlet do južných častí Európy. Ornitológovia v tomto období očakávajú aj odlet krakle belasej do zimoviska v juhovýchodnej Afrike.
SITA