Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. októbra 2009

Posledná rozlúčka s vedcom Milošom Tomčíkom v utorok



Posledná rozlúčka s literárnym vedcom, slovakistom a bohemistom Milošom Tomčíkom bude v utorok o 11:00 v bratislavskom krematóriu. Zomrel vo štvrtok 15. októbra po ťažkej chorobe. Jeho meno je ...



Zdieľať
BRATISLAVA 19. októbra (WEBNOVINY) - Posledná rozlúčka s literárnym vedcom, slovakistom a bohemistom Milošom Tomčíkom bude v utorok o 11:00 v bratislavskom krematóriu. Zomrel vo štvrtok 15. októbra po ťažkej chorobe. Jeho meno je späté s vyše polstoročím výskumu dejín slovenskej, českej i francúzskej literatúry, s výskumom poézie, ale aj s dlhoročným dialógom medzi slovenskou a českou kultúrou.


Profesor Miloš Tomčík by dnes oslávil 87 rokov, narodil sa v Ploštíne. Vyštudoval slovenčinu a nemčinu na univerzite v Bratislave, kde chvíľu pôsobil aj ako pedagóg. V roku 1963 odišiel na Karlovu univerzitu do Prahy, kde prednášal dejiny slovenskej literatúry. Následne pracoval ako lektor českej a slovenskej literatúry v Bordeaux, po návrate z Francúzska pôsobil až do dôchodku ako vedecký pracovník v Literárnovednom ústave SAV.

Už počas vysokej školy Tomčík redigoval časopis Slovo mladých a publikoval literárnokritické články v Národných novinách a Novom rode. V roku 1949 mu vyšla prvá vedecká knižná publikácia Slovenská nadrealistická poézia, venovaná problémom slovenskej literárnej avantgardy. Nasledovala kniha štúdií Na prelome epoch, ktorá priniesla pohľady na širší kontext domácej medzivojnovej literatúry. Po rehabilitácii slovenskej avantgardy sa profesor Tomčík v šesťdesiatych rokoch opakovane výskumne vracal k tejto téme, no rozpracoval aj problematiku vývinu slovenskej poézie od 19. storočia po avantgardu (Básnické retrospektívy, 1974).

Jeho nasledujúce knihy Literárne dvojobrazy (1976) a Epické súradnice (1980) obohatili pohľad na domácu literatúru o súvis s českým literárnym kontextom. V roku 1983 uverejnil syntetickú literárnohistorickú prácu Poézia na križovatkách času a päť rokov neskôr výber svojich statí a článkov pod názvom Tvorba a kritika. Pôsobil aj ako hlavný redaktor štvorzväzkovej antológie Slovenská literárna kritika (1977-84). V roku 1985 sa autorsky zúčastnil na piatom zväzku Dejín slovenskej literatúry, stál aj pri zrode kolektívneho diela Dejiny francúzskej literatúry (K. Bednárová / Š. Povchanič / S. Šimková).

Agentúru SITA informoval tlačový tajomník Slovenskej akadémie vied Vladimír Šmihula.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Námestník ministra obrany vysvetlí protiraketový štít
<< predchádzajúci článok
Tender na dokumentácie pre rozšírenie D1 začne v decembri