Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

14. apríla 2016

Posledná rozlúčka s A. Rudavským sa uskutoční v pondelok 18. apríla



Na snímke herečka Božidara Turzonovová a akademický sochár Andrej Rudavský.



Zdieľať
Na snímke herečka Božidara Turzonovová a akademický sochár Andrej Rudavský. Foto: TASR/Pavol Demeš
Bratislava 14. apríla (TASR) - Posledná rozlúčka so sochárom Andrejom Rudavským sa uskutoční v pondelok 18. apríla o 11.30 h na cintoríne v Slávičom údolí v Bratislave. TASR o tom informovala Mária Horváthová zo Spolku výtvarníkov Slovenska.


Andrej Rudavský zomrel v pondelok (11.4.) v Bratislave vo veku 82 rokov. Bol vnímaný ako jeden z najvýznamnejších slovenských sochárov druhej polovice 20. storočia. Vo svojej tvorbe využíval rozličné materiály a inšpirácie. Často vychádzal zo slovenského kultúrneho dedičstva. Námetmi jeho sochárskych diel boli kaplnky, pastieri, pútnici, bojovníci, kresťanské i pohanské témy vyskytujúce sa v našich povestiach a zvykoch. V 70. rokoch 20. storočia sa začal venovať aj maľbe.

Rudavský bol jedným zo zakladateľov legendárnej Skupiny Mikuláša Galandu (1957) a zakladal aj Sochárske sympózium vo Vyšných Ružbachoch (1965). V rámci medzinárodných sochárskych sympózií realizoval početné monumentálne práce v St. Margarethene (Rakúsko, 1966), v Labrador Thor Lundhe (Nórsko, 1990) a v Iwate (Japonsko, 1992).

V jeho ateliéri v bratislavských Podunajských Biskupiciach sa v roku 1962 uskutočnila II. výstava Bratislavských konfrontácií, v rámci ktorej spolu s ním vystavovali viacerí významní umelci. Na ďalších výstavách tejto skupiny sa však už nezúčastňoval. V roku 1968 dostal Cenu Cypriána Majerníka a v roku 1989 získal prvú cenu na Bienále súčasnej československej komornej plastiky v Trenčíne. V roku 1972 ho spolu s ostatnými galandovcami vylúčili zo Zväzu slovenských výtvarných umelcov, čo malo za následok zničenie jeho siedmich exteriérových sôch. Vylúčenie znamenalo aj zákaz oficiálnych výstav a nákup jeho diel do zbierok galérií.

Diela Rudavského boli vystavené doma i v zahraničí a sú zastúpené vo všetkých významnejších slovenských galériách. Jeho socha Vierozvestovia stojí pred budovou Organizácie Spojených národov (OSN) v New Yorku v USA.

Prezident SR Ivan Gašparovič udelil Andrejovi Rudavskému v januári 2013 Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Chronickú obštrukčnú chorobu pľúc mnohí prehliadajú, ide im o život
<< predchádzajúci článok
Viete, aký je fermentovaný citrón a na čo je dobrý?