Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. augusta 2013

Poslanecká snemovňa veľkou väčšinou odhlasovala svoje rozpustenie



Na snímke predsedníčka Poslaneckej snemovne Miroslava Němcová (uprostred vľavo) reční počas rokovania dolnej komory českého parlamentu v Prahe v utorok 20. augusta 2013



Zdieľať
Na snímke predsedníčka Poslaneckej snemovne Miroslava Němcová (uprostred vľavo) reční počas rokovania dolnej komory českého parlamentu v Prahe v utorok 20. augusta 2013 Foto: TASR/AP
Praha 20. augusta (TASR) - Českí poslanci dnes hlasovaním prijali odporúčanie prezidentovi Milošovi Zemanovi, aby rozpustil Poslaneckú snemovňu. Za návrh hlasovalo 140 poslancov, proti bolo sedem prítomných zákonodarcov. V priamom prenose zo zasadania o tom informovala spravodajská televízia ČT24.


Rozpustenie snemovne podporilo 54 poslancov Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD), 26 českomoravských komunistov z KSČM, 42 poslancov z klubu TOP 09 a STAN, desiati poslanci Vecí verejných a ďalších osem nezaradených zákonodarcov.

Poslanci Občianskej demokratickej strany (ODS), ktorí rozpusteniu snemovne neboli naklonení kvôli nedopracovaniu niektorých dôležitých zákonov, v súlade s avízom pred hlasovaním opustili rokovaciu sieň.

Predchádzala tomu takmer 150-minútová diskusia predstaviteľov všetkých parlamentných strán, ktoré uzavrelo vystúpenie predsedníčky Poslaneckej snemovne Miroslavy Němcovej. V ňom bilancovala úlohy zákonodarného zboru, jeho minulosť i súčasnosť. Poďakovala sa za podporu občanom, ako aj kolegom-poslancom, ktorí sú podľa nej z veľkej väčšiny čestní, pracovití a zodpovední ľudia.

O nový rozmer ďalšieho vývoja a zrejme dostatočný podnet na nasledujúce analýzy politikov, politológov i ústavných právnikov sa postaral poslanec Vecí verejných Petr Skokan, ktorý na pôde snemovne informoval o dvoch sťažnostiach na Ústavný súd (ÚS) ČR.

Jeden z nich podal sám a týka sa 57. schôdze Poslaneckej snemovne a hlasovania o dôvere vláde premiéra Jiřího Rusnoka. Druhou je sťažnosť, ktorá sa týka konania dnešnej schôdze, ak jej výsledkom bude rozpustenie snemovne. Tú však podľa vlastných slov nepodal on.

Samotný Petr Skokan požiadal ústavných sudcov o vydanie predbežného opatrenia, ktorým by fakticky zabránili prezidentovi vyhlásiť predčasné voľby. V zdôvodnení argumentoval chybnou procedúrou pri hlasovaní o dôvere vláde Jiřího Rusnoka.

V druhom podnete sa podľa jeho slov poukazuje na fakt, že pre prípravu na predčasné voľby nebudú mať politické strany dostatok času, informoval server iDNES.cz.

Množstvo ďalších vystúpení neprinieslo žiadne zásadne nové informácie a v mnohých aspektoch pripomínalo skôr snahu o využitie tohto fóra na ostro sledovanú prezentáciu svojich postojov, tak cennú v období blížiacej sa predvolebnej kampane.

Hlasovanie v Poslaneckej snemovni bolo reakciou na nevyslovenie dôvery Rusnokovej vláde, ktoré súčasne ukázalo, že niekdajšia pravicová koalícia v dolnej komore nemá väčšinu 101 hlasov. V dolnej komore parlamentu tak neexistuje stabilná väčšina schopná presadzovať zákony.

O definitívnom rozpustení snemovne formálne rozhodne na základe dnešného hlasovania český prezident Miloš Zeman. O tom, do akej miery ovplyvnia konanie predčasných volieb dva podnety na ústavný súd, sa rozhodne zrejme až v ďalších dňoch. Už raz v novodobých dejinách ČR ústavný súd zabránil konaniu predčasných volieb. Stalo sa tak v roku 2009, keď vyhovel podnetu exposlanca ČSSD Miloša Melčáka.

Tentoraz by sa predčasné voľby v Českej republike mohli konať 25. a 26. októbra. Miloš Zeman to povedal minulý týždeň v rozhovore pre denník Haló noviny spájaný s komunistickou stranou. Tiež v ňom vyzval KSČM, aby po voľbách nenaliehala na vstup do vlády, ale podporila menšinovú vládu ČSSD.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Grémium si pohovorí o schôdzi, zrejme aj o majetkových priznaniach
<< predchádzajúci článok
Š. Harabin podal ďalšie trestné oznámenie na ústavných sudcov