Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. januára 2014

Poslanci zasadnú do lavíc prvýkrát v roku 2014, čaká ich 67 bodov



Prvýkrát v roku 2014 sa zíde plénum Národnej rady SR. Poslanci zasadnú do svojich lavíc v utorok (28. 1.) popoludní, 29. schôdza je predbežne naplánovaná na ...



Zdieľať
Národná rada SR Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 26. januára (TASR) - Prvýkrát v roku 2014 sa zíde plénum Národnej rady SR. Poslanci zasadnú do svojich lavíc v utorok (28. 1.) popoludní, 29. schôdza je predbežne naplánovaná na tri týždne. Na programe ja zatiaľ 67 bodov.


Členovia snemovne majú na stole 18 vládnych návrhov zákonov, zvyšné sú poslanecké. Hneď v úvode schôdze sa bude hovoriť o rozšírení okruhu osôb, ktoré budú môcť v prípade narušenia vzdušného priestoru rozhodnúť o zostrelení lietadla alebo iného vzdušného objektu. V súčasnosti o prerušení letu v súčasnosti rozhoduje minister obrany, v čase jeho neprítomnosti minister vnútra, minister spravodlivosti a minister dopravy. Podľa novely zákona o Ozbrojených silách získa túto kompetenciu aj iný člen vlády.

S vojenskou tematikou súvisí aj návrh na aktualizáciu vojenského zastúpenia v štruktúrach NATO a EÚ. Ak prejde, vo vojenskom zastúpení SR pri NATO a EÚ bude pôsobiť o dvoch príslušníkov Ozbrojených síl SR viac.

Rezort kultúry chce zase zvýšiť počet divadelných a hudobných umelcov, ktorí budú mať nárok na osobitný príspevok. Ak zákon o divadelnej činnosti a hudobnej činnosti prejde v navrhovanej podobe, tak niektorí divadelní alebo hudobní umelci už nebudú musieť od júla 2014 odpracovať pre získanie osobitného príspevku 30 rokov, ale o päť menej. Týka sa to spevákov a hráčov na dychovom nástroji. V prípade tanečníkov zostane doteraz platných 22 rokov.

Rovnako sa má rozšíriť počet inštitúcií, z ktorých uvedený okruh zamestnancov môže o príspevok žiadať. Konkrétne ide o Divadlo Štúdio tanca v Banskej Bystrici, Divadlo Romathan v Košiciach, Poddukelský umelecký ľudový súbor v Prešove, ako aj Symfonický orchester Slovenského rozhlasu a Orchester ľudových nástrojov.

Rezort hospodárstva chce zase viac chrániť spotrebiteľov. Jeho novela zákona o ochrane spotrebiteľa prináša podrobnejšiu úpravu povinností predávajúcich a práv spotrebiteľov, rozšírenie informačných povinností predávajúcich vo vzťahu k spotrebiteľom, úpravu postupu pri uplatňovaní práva spotrebiteľa na odstúpenie od zmluvy a predĺženie lehoty na odstúpenie od zmluvy zo súčasných sedem pracovných dní na 14 kalendárnych dní.

Poslanci vládneho Smeru-SD v spolupráci s ministerstvom spravodlivosti predložili novelu, ktorá má sprísniť podmienky pre podnikanie nebankových inštitúcií a obmedziť úžerné praktiky. Návrh počíta so zmenami v Občianskom zákonníku, Exekučnom poriadku, Zákone o dobrovoľných dražbách, Zákone o štátnej kontrole vnútorného trhu vo veciach ochrany spotrebiteľa a Zákone o spotrebiteľských úveroch. Podľa poslanca Otta Brixiho (Smer-SD) bude potrebné zmeniť samotnú definíciu úžery a stanoviť aj veľkosť písma na zmluvách o spotrebiteľských úveroch.

Zmeny sa majú udiať aj v prípade vyplácania úverov, ktoré by malo byť realizované bezhotovostne. Výšku odplaty za požičanie peňazí chcú poslanci obmedziť ako maximálne dvojnásobok priemernej úrokovej sadzby, ktorú používajú banky. "Samotná výška odplaty bude zadefinovaná v Občianskom zákonníku a túto odplatu bude určovať vláda svojim nariadením," uviedol Brixi a dodal, že poskytovatelia nebankových služieb budú musieť podľa návrhu disponovať patričným vzdelaním a musia byť bezúhonní voči orgánom štátnej správy.

Opozičné KDH sa chce pozrieť na príjmy poslancov. Členom hnutia sa nepáči, že ak poslanec NR SR vykonáva aj inú funkciu platenú z verejných zdrojov, dostáva dva či viac platov. Po novom by to mal byť iba jeden. Štátny rozpočet by tak podľa KDH mohol ušetriť 2,5 milióna eur ročne.

Na programe 29. schôdze je aj voľba členov Správnej rady TASR a šéfa Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb. Napriek očakávaniam však budú chýbať nové volebné zákony, keďže minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) a opozícia sa doteraz nezhodli na podobe stálej volebnej komisie, ktorá by mala dozerať na priebeh volieb, kampaň a financovanie politických strán.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V bratislavskej Dúbravke našli v potoku telo mŕtvej ženy
<< predchádzajúci článok
Všetkých príbuzných popraveného strýka severokórejského vodcu zabili