Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. januára 2017

Poslanci v Turecku schválili prvé dva články reformovanej ústavy



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Ankara 11. januára (TASR) - Poslanci tureckého parlamentu schválili v noci nadnes v prvom hlasovaní prvé dva z 18 článkov novej ústavy, ktorá v krajine zavádza prezidentský systém.


Prvý článok podporilo 347 zákonodarcov, za druhý hlasovalo 343 poslancov, uviedla agentúra Anadolu. V oboch prípadoch hlasovalo kladne viac ako požadovaných najmenej 330 z 550 poslancov. Vládnucu Stranu spravodlivosti a rozvoja (AKP) tak podporilo aj niekoľko opozičných zákonodarcov, keďže v parlamente má iba 316 kresiel.

Oba články musia prejsť ešte jedným hlasovaním, v ktorom je rovnaká podmienka získania najmenej 330 hlasov. Ústava sa potom bude na záver rozpravy schvaľovať ako celok.

Schválené články sa ešte netýkajú jadra reformy, ktorá okrem iného zruší funkciu premiéra a prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi dá rozsiahle právomoci. V prvom článku sa konštatuje, že súdnictvo je nielen nezávislé, ale aj nestranné. Druhý článok zvyšuje počet poslancov zo súčasných 550 na 600.

Reformu ústavy podporuje aj predseda opozičnej ultranacionalistickej Strany národného hnutia (MHP) Devlet Bahčeli, hoci priznal, že v samotnej strane disponujúcej 40 mandátmi s ňou všetci nesúhlasia. Zvyšné dve opozičné strany - stredoľavá Republikánska ľudová strana (CHP) a prokurdská Ľudovodemokratická strana (HDP) - sú jednoznačne proti reforme a obávajú sa zavedenia "diktatúry" v Turecku.

Keď parlament reformu schváli, dostane ju na podpis Erdogan. Následne bude zverejnená v zbierke zákonov a začne plynúť 60-dňová lehota, pričom prvú nedeľu po jej skončení by sa malo uskutočniť Erdoganom sľúbené referendum.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Digitálne rozhlasové vysielanie by mohlo začať od roku 2019
<< predchádzajúci článok
Dodržiavanie jazykových práv národnostných menšín malo limity