BRATISLAVA 7. februára (WEBNOVINY) - Diskusia o novom tlačovom zákone je testom demokratického zmýšľania, schopnosti byť veľkorysý a vidieť ďalej ako na špičku nosa. Konštatoval to dnes v parlamentnej rozprave poslanec Alexander Slafkovský (SDKÚ-DS).
Podľa jeho slov by vládny návrh nevyvolal tak masívnu a odhodlanú protiofenzívu opozície, ak by z neho „na mnohých miestach netrčala snaha o získanie prevahy politikov nad novinármi.“ Zdôraznil, že to už nie je o rovnovážnych vzťahoch v demokracii, ale o pokuse ohroziť demokraciu s cieľom zabetónovať sa pri moci umlčaním tlače. „A to ešte nevieme, čo je nachystané na elektronické médiá,“ podotkol Slafkovský. Kritizoval aj ustanovenie, podľa ktorého bude pokuty udeľovať ministerstvo kultúry. „Návrh zákona dáva žalobcu aj do polohy sudcu. To znamená, že kladivo na čarodejnice v podobe pokút je dané do rúk ministerstva kultúry,“ dodal. Navrhol vrátiť predložený návrh zákona na dopracovanie.
Poslanec Vladimír Palko (KDH) sa venoval novému inštitútu, ktorým je právo na odpoveď. „Inštitút práva na odpoveď je vyvlastnením časti mediálneho priestoru, ktorého obeťou sú majitelia médií, redakcie, novinári,“ povedal Palko. Médiá majú podľa neho svoje vážne problémy, presne také ako politika. „Médiá tiež trpia nekompetentnosťou, niekedy dokonca neslobodou,“ poznamenal s tým, že preto nejde o obhajobu médií, ale slobodu médií. Na Slovensku sa roztvárajú nožnice medzi snahou niektorých politikov rozširovať svoju slobodu prejavu a tých istých politikov obmedzovať slobodu normálneho politického prejavu iných politikov. Palko v tejto súvislosti ostro kritizoval minulotýždňové rozhodnutie súdu, ktorý uložil miliónovú pokutu poslancovi za SMK Miklósovi Durayovi za jeho vyjadrenie, že SNS je fašistickou stranou. Podľa Palka ide o zásah do slobody prejavu a ohrozenie slobodnej politickej diskusie. „Ak si niekto myslí o strane, že je fašistická, nemá to ako povedať inými slovami,“ povedal Palko s tým, že „celá slávna národná politika vládnej koalície spočíva v tom, že sa klania Bruselu a zbabelo sa mstí na jednom Maďarovi.“
Príčiny, pre ktoré je poslanec Palko proti tlačovému zákonu, podľa poslankyne za ĽS-HZDS Ľudmily Muškovej nemajú žiadnu logiku. Poslanec za SNS Rafael Rafaj poslancovi Palkovi odkázal, že svojím vystúpením ukázal svoj problém pochopiť jednoduchý zákon akcie a reakcie.
Predložený vládny návrh rešpektuje v súlade s medzinárodnými dohovormi a odporúčaniami slobodu prejavu a súčasne aj právo na ochranu osobnosti, povedal poslanec Ján Senko (Smer-SD). Zdôraznil, že nemieni spochybňovať úlohu médií v oblasti kontroly verejnej moci. „Ale ak majú médiá aj u nás zohrávať kontrolnú a informačnú úlohu, ak chcú pravidelne moralizovať a hodnotiť každý krok nielen exekutívy, oprávnene treba očakávať, že túto významnú úlohu a postavenie v spoločnosti vyvážia rešpektovaním zákonov a najzákladnejších pravidiel novinárskej práce,“ dodal Senko.
Poznamenal, že čoraz viac sa stretáva s názorom, že v printovej mienkotvornej mediálnej oblasti neexistuje pluralita názorov. Médiá sú podľa neho schopné nezvyčajným spôsobom osobu či inštitúciu dopredu zosmiešniť či znevážiť a to takým spôsobom, že verejnosť celý tento proces vníma ako nestranný, vyvážený či neutrálny. Senko ďalej povedal, že súčasná vláda plne podporuje slobodu prejavu vo všetkých jej podobách a počas svojho funkčného obdobia neprijala žiadne opatrenia, ktoré by mohli vyvolávať čo len domnienku obmedzovania tohto základného práva. „To len vy vsúvate verejnosti takéto náležitosti,“ dodal.
Vystúpenia poslancov k vládnemu návrhu tlačového zákona sa skončili krátko popoludní. Napriek tomu, že sa ich ústne prihlásilo 15, väčšina z nich stratila možnosť vystúpiť, lebo neboli prítomní v rokovacej sále. Schôdza bude pokračovať o 14:00 Hodinou otázok a následne interpeláciami poslancov. Po týchto bodoch by mal mať záverečné slovo predkladateľ návrhu tlačového zákona minister kultúry Marek Maďarič.
SITA