13. októbra 2014
Jozef Mihál Foto: TASR/Michal SvítokBratislava 13. októbra (TASR) - Poslanci opozičnej SaS Jozef Mihál a Jana Kiššová chcú zásadné zmeny v Zákonníku práce.
Navrhujú zrušenie minimálnych mzdových nárokov, zmeny vo filozofii odstupného, ako aj zavedenie mzdového zvýhodnenia pre ľudí pracujúcich v nedeľu. O návrhu na vydanie Zákonníka práce z dielne SaS má rokovať parlament, schôdza začína v utorok (14.10.).
Predložený návrh je podľa predkladateľov úplne novou, zoštíhlenou pracovnoprávnou normou a alternatívou k súčasnému Zákonníku práce, ktorý je podľa nich považovaný za jednu z najväčších bŕzd tvorby nových pracovných miest na Slovensku. "
Návrh spružňuje zamestnávanie a jednotlivé formy pracovnoprávnych vzťahov, a to vrátane procesu skončenia pracovného pomeru," tvrdia poslanci.
Nároky zamestnanca stanovili tak, aby pri skončení pracovného pomeru zamestnanca výpoveďou zo strany zamestnávateľa neboli bariérou pri tvorbe nových pracovných miest a aby si zamestnávateľ nemusel tvoriť neprimerane vysoké rezervy finančných prostriedkov na pokrytie nárokov zamestnancov pri prípadnom prepúšťaní na úkor výšky miezd a iných zamestnaneckých benefitov.
Návrh Zákonníka práce má tiež zvýhodniť tých zamestnancov, ktorí pracujú v nedeľu. Má im byť priznané mzdové zvýhodnenie vo výške 25 % nad ich mzdu, zatiaľ čo pri súčasnej úprave musia pracovať za základnú mzdu bez nároku na akékoľvek mzdové zvýhodnenie.
"Predložený návrh ďalej ruší nepraktickú a zväzujúcu definíciu závislej práce, vďaka čomu práca podľa predkladaného Zákonníka práce bude rovnocennou alternatívou napríklad k samostatne zárobkovej činnosti," uviedli poslanci.
Úvod do Zákonníka práce tvoria v šiestich článkoch obsiahnuté základné zásady, na ktorých je pracovný kódex z dielne poslancov SaS postavený.
"V porovnaní s doterajšou úpravou sú z nich vypustené viaceré nadbytočné a nič nehovoriace proklamatívne ustanovenia," dodali.
Návrh napríklad obsahuje základné ustanovenia o pracovnom pomere, najmä o uzatváraní zmlúv, ako aj pracovnom pomere na dobu určitú, ktorý podľa návrhu opozičných poslancov možno dohodnúť najdlhšie na päť rokov a možno ho predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci piatich rokov najviac päťkrát.
Návrh okrem iného upravuje aj skončenie pracovného pomeru, hromadné prepúšťanie, či ustanovenia o pracovnom čase a dobe odpočinku.
Zákonodarcovia navrhujú, aby ich Zákonník práce nadobudol účinnosť od 1. januára 2015.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR