Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

21. decembra 2010

Poslanci prelomili prezidentovo veto, podporili daň z emisií



Poslancom parlamentu sa podarilo prelomiť veto prezidenta Ivana Gašparoviča a schváliť novelu zákon o dani z príjmov v pôvodnej podobe. Prezident navrhoval, aby poslanci ...



Zdieľať
parlament Foto: SITA/Nina BednárikováBRATISLAVA 21. decembra (WEBNOVINY) - Poslancom parlamentu sa podarilo prelomiť veto prezidenta Ivana Gašparoviča a schváliť novelu zákon o dani z príjmov v pôvodnej podobe. Prezident navrhoval, aby poslanci zákon pri opätovnom prerokovaní schválili so zmenami, a aby z novely vypustili novú daň z emisných kvót. Návrhy hlavy štátu však poslanci nepodporili. Za novelu v pôvodnom znení, ktorej súčasťou je aj daň z emisných kvót, hlasovalo zo 79 prítomných poslancov 77 zákonodarcov, pričom dvaja poslanci sa hlasovania zdržali. Konkrétne išlo o poslancov za SNS Annu Belousovovú a Rudolfa Pučíka.

Novela zákona o dani z príjmov je súčasťou konsolidačného balíka vlády Ivety Radičovej, ktorého cieľom je znížiť deficit verejných financií z tohtoročných takmer 8 % na budúcoročných 4,9 % hrubého domáceho produktu.

Prezident SR Ivan Gašparovič vrátil Národnej rade SR novelu zákona v závere minulého týždňa. Hlava štátu navrhla, aby poslanci zákon pri opätovnom prerokovaní schválili so zmenami. Ministerstvo financií SR pripravilo v rámci novely zákona o dani z príjmov zrušenie viacerých výnimiek v zdaňovaní príjmov, čo by podľa ministra financií Ivana Mikloša malo pomôcť ozdraviť rozvrátené verejné financie a zlepšiť daňový systém. Nové pravidlá začnú po opätovnom schválení novely platiť od začiatku budúceho roka. Súčasťou novely zákona je aj nová daň z emisných kvót.

Práve daň z emisných kvót žiadal prezident z novely zákona vypustiť. Zavedenie dane z emisných kvót považuje Ivan Gašparovič za novú daň a jej zákonnú úpravu v novele zákona o dani z príjmov za novú zákonnú úpravu. "Zavedenie tejto dane si podľa môjho názoru vyžaduje dôsledné odôvodnenie," uviedol v zverejnenej informácii pre médiá prezident. V pozmeňujúcom a doplňujúcom návrhu poslancov Národnej rady SR Jozefa Kollára, Antona Marcinčina, Ondreja Mateja a Ivana Švejnu, ktorým sa zdanenie emisií zavádza, takéto odôvodnenie podľa hlavy štátu absentovalo. Novelu zákona o dani z príjmov navrhol prezident schváliť s účinnosťou od 1. marca 2011.

Do rozpravy pri prerokovávaní novely zákona sa prihlásil Peter Kažímír (Smer-SD), ktorý uviedol, že vzhľadom na krátky čas do Vianoc nebude vo svojom vystúpení "chrliť oheň a síru". Kažímír zopakoval, že Smer-SD nezahlasuje za novelu zákona o dani z príjmov, keďže s ňou ako celkom nesúhlasí. Dôvodom nesúhlasu najsilnejšej opozičnej strany je podľa bývalého štátneho tajomníka ministerstva financií hlavne zníženie príjmov občanov, čo bude mať negatívny dopad na celú ekonomiku. Kažímír kritizoval aj spôsob zavádzania novej dane z emisných kvót, keďže sa podľa jeho slov zavádzala na kolene. Rovnako upozornil, že v prípade držby chce rezort financií emisie zdaniť až 99 percentami.

Na vystúpenie Petra Kažimíra zareagoval aj minister financií Ivan Mikloš. Ten odmietol kritiku smerujúcu k údajnej retroaktivite zavedenia novej dane z emisných kvót. "Vôbec nezdaňujeme tie kvóty, ktoré boli pridelené v minulosti, ale len tie, ktoré budú pridelené v budúcnosti," uviedol Mikloš. Zároveň pripustil, že postup pri zavádzaní novej dane nie je celkom štandardný, ale vzhľadom na správanie sa bývalej vlády musel byť zvolený. Mikloš zdôraznil, že ak by "nedošlo k nehanebnému a korupciou páchnucemu" prideľovaniu emisných kvót predchádzajúcou vládou Roberta Fica, ministerstvo by k tomuto kroku nemuselo pristúpiť.

Podľa šéfa Inštitútu hospodárskej politiky a bývalého štátneho tajomníka ministerstva financií Františka Palka môže za vzniknutú situáciu pri schvaľovaní novely zákona aj vláda podcenením účasti prezidenta na legislatívnom procese. "Vládna exekutíva musí pri predkladaní návrhu zákona rátať s tým, že súčasťou legislatívneho procesu je aj prezident. Nielen táto, ale aj predchádzajúca vláda tento faktor podceňovala," uviedol v reakcii na rozhodnutie prezidenta Palko pre agentúru SITA.

Ministerstvo financií v novele zákona pripravilo napríklad obmedzenie niektorých výhod a výnimiek zo zdanenia. Od nového roka sa tak napríklad zruší možnosť zníženia základu dane zdravotníckych pracovníkov o náklady na špecializačné vzdelávanie. Doterajšie oslobodenie od dane do výšky 5-násobku životného minima sa podľa nových pravidiel pri vymedzených príjmoch nahradí pevne stanovenou sumou vo výške 500 eur. Rovnako sa zjednotia paušálne výdavky u fyzických osôb s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti na jednotnú výšku 40 %. Podľa nových pravidiel sa zruší aj oslobodenie príjmov z predaja nehnuteľností, v ktorých mal predávajúci trvalý pobyt najmenej dva roky a zmeny sa dotknú aj nezdaniteľných časti základu dane, ktoré si môžu daňovníci uplatniť. Ministerstvo totiž pripravilo obmedzenie uplatňovania nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka a na manželku len na tzv. aktívne príjmy.

Dodatočným zdanením výnosov z predaja emisných kvót ako aj ich držby by mal štát podľa ministra financií Ivana Mikloša získať do štátneho rozpočtu prostriedky, ktoré by aspoň sčasti vykryli stratu spôsobenú bývalou vládou Roberta Fica. Tá totiž podľa Mikloša nekonala pri prideľovaní emisných kvót v súlade s verejným záujmom, ale v záujme firiem.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Nitre pod hradom bude socha Jána Pavla II.
<< predchádzajúci článok
Novým riaditeľom magistrátu v Bratislave bude Stromček