Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. septembra 2013

Poslanci opäť rozhodli o zrušení príspevkovej organizácie PKO



Banská Bystrica, ilustračné foto



Zdieľať
Banská Bystrica, ilustračné foto Foto: TASR/Dušan Hein
Banská Bystrica 11. septembra (TASR) – O zrušení banskobystrickej mestskej príspevkovej organizácie Parku kultúry a oddychu (PKO) opätovne rozhodli poslanci mestského zastupiteľstva na utorkovom (10.9.) zasadnutí. PKO má byť začlenené do organizačnej štruktúry Mestského úradu v Banskej Bystrici k 1. januáru 2014.


Ako po rozhodnutí povedala riaditeľka PKO Jana Suraová, vyčerpala všetky možnosti, v PKO pracovali najlepšie, ako vedeli. "Mesto zistí, že nie je schopné zrealizovať niektoré veľké podujatia, pretože to musí byť naozaj zdatný tím odborníkov. Presunie túto činnosť na externé firmy, ktoré budú stáť iné prostriedky. Jeden vážny fakt si nikto neuvedomuje, že PKO poskytovalo služby v tomto meste pre majoritu, nie pre minoritu," myslí si Suraová.

Podľa jej slov zanikne aj flexibilita pri realizácii kultúrnych podujatí. "Napríklad, teraz tu bolo Radošinské naivné divadlo. Začalo pršať, večer sme sa rozhodli a v noci postavili strechu a zakryli 1600 ľudí. Čiže, toto už nebude možné," konštatovala Suraová. Ako dodala, je škoda, že po 52 rokoch zanikne organizácia, ktorá tu niečo dosiahla. Ľubica Laššáková z poslaneckého klubu Smer-SD, SNS, ĽS-HZDS si však myslí, že mestskí úradníci v Banskej Bystrici sú rovnako šikovní a flexibilní ako ostatní v odboroch kultúry v iných mestách.

"Videlo sa nám dosť hazardné v súčasnej situácii, keď mesto uvažuje nad odpredajom škôl, aby sa platili nájom, externé ekonomické, právne služby v príspevkovej organizácii, ktorá patrí pod mesto, a to má svoje vlastné ekonomické aj právne oddelenie," zdôvodnila Laššáková.

Primátor Peter Gogola, ktorý už raz rozhodnutie o zrušení PKO nepodpísal, bude musieť podľa vlastných slov veľmi intenzívne premýšľať nad tým, aké stanovisko zaujme k opätovnému rozhodnutiu väčšiny poslancov. "Ako som už niekoľkokrát informoval, venoval som veľa času diskusiám s mojimi kolegami, primátormi okresných, krajských miest, akým spôsobom je manažovaná a financovaná kultúra v iných mestách." Zistil, že neexistuje univerzálny model, ktorý by potvrdil, že jednoznačne je vhodnejšia príspevková organizácia, alebo naopak, že je výhodnejšie manažovanie z úradu. "Každé z tých riešení má svoje výhody a nevýhody a skôr spočíva v ľuďoch, ktorí kultúru riadia a manažujú," konštatoval primátor. Myslí si, že mesto by predovšetkým malo byť aktívne v akomsi verejnoprávnom význame, v organizovaní kultúrnych aktivít, ktoré nie sú komerčné. Lebo na komerciu sú tu umelecké agentúry. Podľa jeho slov je dôležité mať inštitúciu na zabezpečenie kultúrneho vyžitia pre deti, seniorov, fanšmejkrov, ktorí sú prijímateľmi kultúrnych aktivít, ktoré nie sú komerčne zaujímavé.

Viera Dubačová z poslaneckého klubu Banskobystrická alternatíva je za transformáciu a novú koncepciu PKO. "Ja si myslím, že kultúra mesta je o tvorivých ľuďoch v meste. To žije svojim tvorivým duchom. Nemusíme to cítiť dnes a tu, ale bude to cítiť generácia o 10, 20 či 50 rokov. Preto som bola za akúsi modernizáciu, rekonštrukciu PKO," vysvetlila Dubačová. Podľa jej ďalších slov to súvisí s kultúrnou koncepciou mesta. Pripomenula, že kultúrou je napríklad aj bábkové divadlo, sú to aj deti zo základnej umeleckej školy: "Mestská kultúra v Banskej Bystrici je neskutočne bohatá, pretože má veľký umelecký potenciál," dodala Dubačová.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Podnikatelia v Žilinskom kraji sú nespokojní s tempom výstavby diaľnic
<< predchádzajúci článok
Obama si minútou ticha uctil obete útokov z 11. septembra