Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. januára 2011

Poslanci OKS sú v NR SR, aby posilnili postavenie strany



Poslanci NR SR, ktorí sú členmi Občianskej konzervatívnej strany (OKS) prišli podľa podpredsedu strany Ondreja Dostála do parlamentu , aby robili ...



Zdieľať
dostal Ondrej DostálIlustračné foto SITA/Nina BednárikováBRATISLAVA 29. januára (WEBNOVINY) - Poslanci NR SR, ktorí sú členmi Občianskej konzervatívnej strany (OKS) prišli podľa podpredsedu strany Ondreja Dostála do parlamentu , aby robili politiku OKS, aby presadzovali názory a postoje OKS a aj aby posilnili postavenie OKS. "My nie sme členmi politickej strany Most. My sme členmi klubu. Ale nie sme členmi politickej strany a nie sme ani, ako to býva niekedy prezentované, poslancami strany Most. My sme síce kandidovali na kandidátke Mostu, ale sme členmi OKS a kandidovali sme na základe toho, že politická strana OKS sa dohodla s politickou stranou Most, že OKS dá kandidátov na kandidátku Mostu. Nebolo to tak, že Most povedal, že jeden, dva, tri, štyri, päť vy budete kandidovať a dáme vám takéto miesta. Bolo to tak, že Most sa dohodol s OKS," povedal pre agentúru SITA Dostál.


Podľa Dostála sa poslanci OKS správajú lojálne k vládnej koalícii
"Sme členmi poslaneckého klubu Most a rešpektujeme to, že nevytvárame samostatný klub. Ale sme zároveň členmi politickej strany OKS, takže naše názory sa formujú v politickom priestore Občianskej konzervatívnej strany a iní členovia poslaneckého klubu Mostu, ktorí sú zároveň aj členmi politickej strany Most, tak jednak o veci diskutujú, alebo svoje názory si formujú v rámci klubu. Ale tým, že sú členmi strany Most, tak povedzme, keď o niečom rokuje predsedníctvo Mostu a na niečom sa uznesie, tak členovia strany Most by v zásade asi mali rešpektovať, ak to nie je v nejakom zásadnom rozpore s ich svedomím, to, na čom sa uznesie predsedníctvo Mostu. Vo vzťahu k nám je uznesenie predsedníctva Mostu, nevravím, že úplne irelevantné, zoberieme ho do úvahy, ale nás uznesenia straníckych orgánov Mostu nijako nezaväzujú, pretože my sme členmi inej politickej strany," vysvetlil Dostál. Podľa neho je to jednoducho politická realita a pokiaľ si to všetky strany neuvedomia, že je to tak, tak komunikácia v koalícii nemôže dobre fungovať. "My sa snažíme nevyhrocovať veci. Samozrejme, že hovoríme o veciach v poslaneckom klube, ale povedzme to, čo je z hľadiska komunikácie dostatočné vo vzťahu k členom klubu, ktorí sú zároveň aj členmi tej politickej strany, nie je dostatočné vo vzťahu k členom klubu, ktorí sú členmi inej politickej strany. A teda opakujem, nie politickej strany iba tak, že náhodne sa tam niekto dostal, ale politickej strany, ktorá má nejakú vnútornú identitu, integritu a funguje ako politická strana," dodal.

Politici by podľa Dostála mali ľuďom hovoriť, čo sa deje
"Ťažko im vyčítať, že informujú. Vo veciach, ktoré sú predmetom rokovania, pokiaľ nedôjde k dohode, ak informujú, tak by mali informovať takým spôsobom, že sa o veci hovorí. Najväčší problém je asi v tom, že sa vydáva za hotové riešenie niečo, čo ešte nie je dohodnuté, alebo čo je povedzme dohodnuté na úrovni lídrov strán a nie je to prediskutované s poslaneckými klubmi," zdôraznil. Pokiaľ ide o veci, ktoré sa schvaľujú v parlamente, tak tam musí byť podľa neho dohoda aj medzi poslancami. Tam nestačí, že sa predsedovia strán na niečom dohodnú. Musia s tým súhlasiť aj poslanci, lebo parlament nie je iba nejakým výkonným nástrojom koaličnej rady, ale poslanci sa rozhodujú podľa svojho presvedčenia. "Nemožno očakávať, že poslanci budú hlasovať za veci, s ktorými vnútorne zásadne nesúhlasia. Dohoda musí byť prediskutovaná aj s poslaneckými klubmi. To sa často krát nedeje. Alebo prípadne s odborníkmi tých strán. Niekedy sa stane, že sa na niečom dohodne koaličná rada v nejakej zostave a potom niektorá zo strán zistí, že má na to vlastne iný názor, ako je prezentované. To je potom problém. Verejnosť vníma negatívne, že raz sa niečo oznámi, na druhý deň to neplatí a na tretí deň je to zasa inak. Tak toto určite je problém," upozornil Dostál.

OKS by chcela mať zastúpenie v koaličnej rade
Dostál nemá pocit, že poslanci OKS sú informovaní dostatočne, lebo mnohokrát sa veci dozvedia skôr z médií, ako sú im tlmočené. To je jeden problém. "A druhý problém je, že nestačí, aby sme my boli informovaní, že koaličná rada sa na niečom dohodla. Ide o to, aby sme aj my boli vtiahnutí do rozhodovania, aby sme sa len nedozvedali, že dohodli sme sa na tomto a vy teraz musíte hlasovať tak a tak. Ak máme niečo podporiť, tak chceme sa aj podieľať na dohode o tom, čo vlastne ideme rozhodnúť," zdôraznil. Podľa názoru OKS najlepšie riešenie by bolo, keby OKS mala zastúpenie v koaličnej rade, nie samostatne, ale v rámci delegácie Mostu. "Toto riešenie bolo odmietnuté. My to rešpektujeme. Považovali by sme to za rozumné, ale nijako sme na tom netrvali, ani sme nezačali situáciu vyhrocovať, ale teraz sa musí nájsť nejaká iná forma komunikácie napríklad prostredníctvom poslaneckého klubu Mostu, aby náš hlas bolo počuť a aby sme sa mohli vyjadriť nie až v čase, keď už je prijatá nejaká dohoda. Potom to zase divne vyzerá, že dohoda sa každú chvíľu mení. Chceme byť pri tom v čase, keď sa názor koalície vytvára, aby sme mohli povedať, čo si o tom myslíme, ako sa k tomu staviame," zdôraznil Dostál.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Maďarsko zasiahlo zemetrasenie, pocítili ho aj Slováci
<< predchádzajúci článok
Na Slovensku bude prvá oficiálna inštitúcia NATO

Poslanci OKS sú v NR SR, aby posilnili postavenie strany - diskusné fórum čitateľov

odkaz30.1. 9:14:43
Dostál30.1. 9:18:40