Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. júna 2015

Poslanci odobrili schválenie minimálneho dôchodku v pôvodnom znení



Slovenská národná rada. Ilustračné foto.



Zdieľať
Slovenská národná rada. Ilustračné foto. Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 15. júna (TASR) - Novelu zákona o sociálnom poistení, ktorou sa má zaviesť minimálny dôchodok, by mal parlament schváliť opätovne v pôvodnom znení už na nadchádzajúcej riadnej schôdzi parlamentu. Vyplýva to z uznesenia k právnej norme, ktoré dnes schválil Výbor Národnej rady (NR) pre sociálne veci. Proti tomuto uzneseniu hlasovali na dnešnom výbore opoziční poslanci.


Malo by tak platiť, že ľuďom, ktorí si sporia v druhom dôchodkovom pilieri, sa bude krátiť minimálny dôchodok od štátu. A to podľa rovnakých zásad, ako sa znižuje dôchodok takéhoto človeka v prvom pilieri. Zároveň sa bude pri posudzovaní dôchodku a určovaní minimálneho dôchodku brať do úvahy len dôchodok z prvého piliera.

A práve k tomuto ustanoveniu mal prezident SR Andrej Kiska pripomienky a vrátil právnu normu na opätovné prerokovanie s tým, aby bolo toto ustanovenie zo zákona vypustené. Uviedol, že v parlamente došlo k významnej zmene v porovnaní s pôvodným vládnym návrhom, ktorá priniesla zníženú garanciu pre dôchodcov, ktorí boli predtým sporiteľmi v druhom pilieri. V dôsledku prijatej úpravy nebudú mať nárok na minimálny dôchodok v plnej výške. Prezident pritom poukázal na zákaz diskriminácie zakotvený priamo v Ústave SR.

Opoziční poslanci na dnešnom výbore s týmito pripomienkami hlavy štátu súhlasili a vyzývali poslancov vládnej strany Smer-SD, aby ich tiež podporili. "Stotožňujem sa s pripomienkami prezidenta," povedala podpredsedníčka parlamentu Erika Jurinová (OĽaNO). Podľa jej slov štát rozhodol, že dôchodkový systém je tvorený prvým aj druhým pilierom, preto je morálne právo ľudí očakávať, že sa štát bude pri minimálnom dôchodku stavať ku všetkým rovnako. "Preto vás vyzývam, aby ste podporili pripomienky prezidenta," adresovala poslancom Smeru Jurinová.

Súhlas so stanoviskom prezidenta vyjadril aj opozičný poslanec Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) aj Jozef Mihál (SaS). Mihál zároveň uviedol, že vláda napríklad pri návrhu zákona o vianočnom príspevku nepristúpila k takémuto rozdeleniu dôchodcov ako pri minimálnom dôchodku. "V zákone o vianočnom príspevku nie je ani slovo, že by sa delili dôchodcovia na sporiteľov a na nesporiteľov. Apelujem na váš zdravý rozum, či sociálne alebo politické cítenie, aby ste od tohto ustúpili a podporili pripomienky prezidenta," apeloval na vládnych poslancov počas rokovania výboru Mihál.

Predseda výboru Ján Podmanický (Smer-SD) však uviedol, že odôvodnenie prezidenta, prečo vrátil novelu zákona na opätovné prerokovanie, je veľmi chabé. "Pán prezident vo svojom odôvodnení nepovedal nič iné než to, čo zaznievalo v rozprave zo strany opozičných poslancov. Sporitelia v druhom pilieri a sporitelia v prvom pilieri odovzdávali iný odvod do Sociálnej poisťovne, iným spôsobom boli vypočítavané ich odvody do SP, a to je dôvod, prečo bude SP určovať iný minimálny dôchodok," skonštatoval Podmanický. Podľa neho zákon nijakým spôsobom tak nebude diskriminovať dôchodcov. "Nie je tu diskriminácia nejakej jednej skupiny, to sú dve skupiny sporiteľov, nie jedna. Odôvodnenie neprináša žiadne nejaké odvolanie sa na iné judikáty Ústavného súdu SR, alebo iné zdôvodnenie protiústavnosti," doplnil Podmanický s tým, že nemožno porovnávať nastavenie vianočného príspevku s minimálnym dôchodkom.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Najväčšia slovenská nocľaháreň zlepšila podmienky pre bezdomovcov
<< predchádzajúci článok
NITRA: Smer-SD sa pokúsil nezávislým poslancom vnútiť svoju nomináciu