KOŠICE, 11. februára (WEBNOVINY) - Ústavný súd (ÚS) zaevidoval dnes podanie skupiny 46 poslancov Národnej rady SR vo veci ústavnosti Zákona o zriadení Špeciálneho súdu a Úradu špeciálnej prokuratúry.
V čele skupiny poslancov NR SR je predseda vládnej koaličnej vládnej strany ĽS-HZDS Vladimír Mečiar. V podaní skupina poslancov namieta, že zriadenie špeciálneho súdu a prokuratúry je v rozpore s Ústavou SR a navrhuje, aby ÚS rozhodol, že ich zriadenie je v rozpore s ústavou a medzinárodným Dohovorom o ochrane ľudských práv ako aj Dohovorom OSN proti korupcii. Ako dnes pre agentúru SITA uviedla pracovníčka odboru Tlačovej a informačnej služby ÚS Viera Horniaková, návrh skupiny poslancov NR SR bude v najbližších dňoch na neverejnom zasadaní pléna pridelený sudcovi spravodajcovi.
Podľa navrhovateľov je zriadenie špeciálneho súdu (ŠS) a špeciálnej prokuratúry (ŠP) v rozpore s princípmi právneho štátu a ani zákonodarný orgán nemôže zákonom zriadiť akýkoľvek súd. Základnými charakteristickými znakmi ŠS sú zúžená pôsobnosť v trestnom súdnictve len na rozhodovanie vo veciach, na ktorých štátu mimoriadne záleží, osobitný výber sudcov a prokurátorov výkonnou mocou. Špeciálny súd má znaky mimoriadneho súdnictva. "V snahe zabrániť zneužitiu tohto inštitútu mnohé ústavy demokratických štátov v ústavách zakazujú zriadenie mimoriadnych špeciálnych súdov, čo osobitne platí pre štáty strednej a východnej Európy, ktoré majú s takýmito súdmi veľmi negatívne skúsenosti z čias totalitného režimu," uvádza sa v podaní.
Zriadením ŠS došlo podľa navrhovateľov k výraznej nerovnosti medzi sudcami všeobecných súdov a sudcami ŠS počnúc legitimitou sudcu ŠS, ktorá je odvodená od rozhodnutia Národného bezpečnostného úradu ako orgánu výkonnej moci, cez šesťnásobok funkčného príplatku sudcu ŠS až po zabezpečenie ochrany.
SITA