Poslanci EP budú o eure v SR rokovať v utorok dopoludnia
Správu o vstupe Slovenska do eurozóny by mali poslanci Európskeho parlamentu (EP) podľa programu v pléne počas prebiehajúceho štrasburského zasadnutia prerokovať v utorok dopoludnia. Rozšírenie menovej ...
BRATISLAVA 16. júna (WEBNOVINY) - Správu o vstupe Slovenska do eurozóny by mali poslanci Európskeho parlamentu (EP) podľa programu v pléne počas prebiehajúceho štrasburského zasadnutia prerokovať v utorok dopoludnia. Rozšírenie menovej únie pritom už podporili schválením správy výraznou väčšinou členovia Výboru EP pre hospodárske a menové záležitosti 3. júna. Za správu, ktorej spravodajcom je maltský europoslanec David Casa a ktorá konštatuje pripravenosť Slovenska na vstup do eurozóny, vtedy hlasovalo 33 členov výboru, proti boli štyria a ôsmi boli neprítomní.
Podobný výsledok sa pritom očakáva aj od hlasovania v pléne EP. "Očakávam, že parlament prijatie eura na Slovensku odsúhlasí. S prijatím už súhlasil finančný výbor, ktorý má silné slovo," uviedol v nedeľu pre agentúru SITA europoslanec Vladimír Maňka. Niektorí europoslanci, predovšetkým z Nemecka, však už pred časom vyslovili presvedčenie, že Slovensko by malo so vstupom do eurozóny počkať a jeho pripravenosť spochybnili. Podľa Maňku je preto možné, že sa objavia aj nejaké pozmeňujúce návrhy, ktorými by vstup Slovenska do eurozóny chceli poslanci odložiť, prijaté by však nemali byť. Výsledok hlasovania v parlamente však napriek tomu nemá na celý prístupový proces Slovenska do menovej únie významnejší vplyv, pretože rozhodujúce slovo v tomto procese má Európska komisia a Európska rada.
Správa Davida Casu teda konštatuje, že Slovensko podmienky na vstup do eurozóny splnilo a navrhuje, aby europarlament zavedenie eura v krajine podporil aj v plenárnom hlasovaní. Aj materiál schválený hospodárskym výborom však, podobne ako aj ostatné európske autority, vyzýva Slovensko na ďalšie zodpovedné kroky v hospodárskej politike. Týka sa to predovšetkým krokov na udržanie nízkej inflácie a pokračovanie v štrukturálnych reformách. Poslanci výboru zdôraznili potrebu ďalšej fiškálnej konsolidácie s výhľadom vyrovnaného rozpočtu v strednodobom horizonte a pre sociálnych partnerov tiež potrebu udržania rastu miezd v súlade s rastom produktivity. Štrukturálne reformy by podľa odsúhlasenej správy mali pokračovať tak na trhu práce, ako aj na trhoch tovarov a služieb. Slovenská vláda by mala podľa poslancov zabezpečiť konkurenčné prostredie, a to predovšetkým v citlivých sektoroch ako je energetika.
EP má v rozhodovacom procese o rozširovaní eurozóny iba konzultačné postavenie. Za podstatné sa považuje odporúčanie Európskej komisie, ktorá 7. mája odsúhlasila zavedenie eura na Slovensku. Následne o rozširovaní eurozóny rozhodujú ministri financií Európskej únie, ktorí dali Slovensku zelenú v utorok 3. júna. Politické rozhodnutie o prijatí krajiny do Európskej menovej únie by mala prijať Európska rada na summite, ktorý sa bude konať 19. až 20. júna. Formálnu legislatívu nevyhnutnú pre rozšírenie eurozóny napokon odhlasujú na ďalšom stretnutí 8. júla opäť ministri financií krajín Európskej únie, kde stanovia aj konverzný kurz, pri ktorom sa budú po vstupe Slovenska do eurozóny vymieňať koruny za eurá.
SITA