Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

16. februára 2006

Poslanci EP budú hlasovať o liberalizácii služieb



Poslanci Európskeho parlamentu (EP) začnú vo štvrtok hlasovať o kontroverznej direktíve o liberalizácii služieb v EÚ. Po 18-mesačnom odklade sa dostal do pléna značne upravený text, ktorý ...



Zdieľať

ŠTRASBURG 16. februára (WN/SITA) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) začnú vo štvrtok hlasovať o kontroverznej direktíve o liberalizácii služieb v EÚ. Po 18-mesačnom odklade sa dostal do pléna značne upravený text, ktorý predovšetkým odstraňuje princíp krajiny pôvodu, ktorý vyvolával obavy zo sociálneho dampingu v západoeurópskych krajinách. Pôvodný návrh umožňoval napríklad slovenským firmám alebo živnostníkom ponúkať vo Francúzsku služby podľa slovenských zákonov. "Myslíme si, že pôvodná smernica bola veľmi liberálna, nejasne napísaná a nebola tam možnosť národnej kontroly nad expanziou konkurenčných služieb. Z toho dôvodu sme sa dohodli, že niektoré platné princípy sa musia zachovať ešte určité obdobie,“ vysvetlil šéf slovenských odborárov Ivan Saktor počas demonštrácie Európskych odborových zväzov, na ktorej sa v utorok pred budovou EP zúčastnilo viac ako 40 tisíc ľudí.

Nový text získal podporu najsilnejších politických strán v EP - ľudovcov a socialistov. Európska pravica navrhuje, aby sa z obmedzujúcich opatrení z textu odstránili aj zmienky o ochrane spotrebiteľa a sociálnej politike. Na oboch bodoch trvali socialisti pod tlakom Paríža. Francúzski poslanci preto nové znenie nepodporia. Smernica má odstrániť administratívne prekážky, ktoré dnes bránia podnikaniu medzi členskými krajinami EÚ.

Poslanci z nových členských krajín sa pôvodne a bez ohľadu na politickú príslušnosť snažili o zachovanie princípu krajiny pôvodu. "Budeme hlasovať za kompromis, pretože bez neho by sme nezískali nič,“ naznačila pozíciu troch slovenských socialistov ich šéfka Monika Beňová deň pred hlasovaním. Napriek rebelskému postoju pravicových poslancov z niektorých nových členských krajín hovorca ľudovcov Robert Fitzhenry neočakáva, že by zvrátili hlasovanie. Počet slovenských členov Ľudovej strany je nižší aj o Petra Šťastného, ktorý sa pre zimnú olympiádu na hlasovaní nezúčastní.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nové snímky zneužívania väzňov v Abú Ghurajb
<< predchádzajúci článok
Britskí poslanci podporili zákaz oslavovania terorizmu