Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. septembra 2015

Poslanci: Ekonomickým migrantom sa nesmie oplatiť migrovať



Migranti spia na nástupišti na železničnej stanici, archívne foto



Zdieľať
Migranti spia na nástupišti na železničnej stanici, archívne foto Foto: TASR/AP
Bratislava 19. septembra (TASR) – Ekonomickí migranti by mali dostať signál, že migrovať sa im neoplatí. Zhodli sa na tom v dnešnej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy poslanci Národnej rady SR Robert Madej (Smer-SD), Juraj Droba (SaS) a Janka Šipošová (OĽaNO). Odmietajú povinné kvóty na rozdelenie utečencov. Považujú ich za nezmysel. Utečeneckú krízu treba podľa nich riešiť tam, kde vzniká. Hovorili o záchytných táboroch, kde by sa odlíšili utečenci od ekonomických migrantov, ochrane hraníc a boji proti prevádzačom.


"Kvóty sú úplný nezmysel. Vyspelé, najmä západné štáty, ktoré sú lákadlom pre migrantov, si musia uvedomiť, že migranti chcú ísť k nim. A keď chcú zastaviť migračný nával, tak musia prestať byť lákadlom pre migrantov," zdôraznil Madej. Je presvedčený, že ak budú povinné kvóty schválené, nezavrieme vonkajšie hranice únie a nebudeme trvať na dodržiavaní zákonnosti, každý krok, ktorý únia urobí, bude pozvaním pre migrantov. Európa by si už mala podľa Madeja uvedomiť, že nedokáže uživiť všetkých.

Kvóty považuje za nešťastný moment aj Šipošová. Droba pripomenul, že SaS kvóty tiež odmieta. "Je to veľmi nešťastné riešenie. Je nemysliteľné, aby sme migrantom, o ktorých vieme, že chcú ísť ďalej, nadiktovali, aby zostali na Slovensku," povedal. Zároveň sa pýta, prečo utečencov ešte neprijala napríklad Saudská Arábia.

Droba tvrdí, že treba vytvoriť utečenecké tábory napríklad v Turecku a v Afrike. Platiť by to mala podľa neho Európska únia. Zároveň treba podľa neho zasiahnuť proti prevádzačom. Madej doplnil potrebu dôslednej ochrany vonkajších hraníc únie, Šipošová dôsledné azylové konanie. Tieto riešenia si vedia predstaviť všetci traja. Madej sa ďalej pýta, ako dlho bude únia tolerovať existenciu Islamského štátu. Verí, že únia prežije utečeneckú krízu. Droba očakáva konflikty medzi niektorými členskými štátmi.

Poslanci sa v diskusii nevyhli ani hádke. Kritiku si vypýtal Madej, keď hovoril o migrantoch, ktorí podľa jeho slov porušujú pravidlá už spoza hraníc únie. Obáva sa, že to budú robiť aj keď vstúpia na územie EÚ. Upozornil na možné bezpečnostné, prípadne aj zdravotné riziká. "Ja tu dnes vidím ľudí, ktorí búrajú ploty, hádžu kamene do policajtov. Ako sa budú správať po prekročení hraníc? Nepoznáme tých ľudí, nevieme, či nepredstavujú bezpečnostné, prípadne zdravotné riziko," uviedol Madej.

Šipošovej sa Madejova rétorika javí ako strašenie ľudí. "Strašíte a vyvolávate dojem, že všetci sú takí. Ale na to je azylové konanie," pripomenula mu Šipošová. Ani Drobovi sa nepozdáva, že vládna strana Smer-SD šíri vo verejnosti strach z utečencov. "Vládna strana tu zasieva xenofóbiu. Premiér Robert Fico urobil z islamu a moslimov strašiaka. Nemôžeme všetkých moslimov hádzať do jedného vreca," zdôraznil Droba. Madej sa premiéra zastal. "Nebyť Roberta Fica naše záujmy by neboli hájené tak, ako sú," vyhlásil.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Jarmok v Detve má vyše 200-ročnú tradíciu
<< predchádzajúci článok
V Bischofswerde panujú už druhú noc nepokoje okolo azylového centra