Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

05. marca 2006

Porušujú sa sezónne uzávery v TANAP-e



Porušovanie sezónnej uzávery turistických chodníkov, vykonávanie skialpinizmu mimo vyznačených trás a nedodržiavanie časov určených pre pohyb na chodníkoch v územiach s piatym stupňom ochrany patria k ...



Zdieľať

POPRAD 5. marca (SITA) - Porušovanie sezónnej uzávery turistických chodníkov, vykonávanie skialpinizmu mimo vyznačených trás a nedodržiavanie časov určených pre pohyb na chodníkoch v územiach s piatym stupňom ochrany patria k najčastejším porušeniam Návštevného poriadku Tatranského národného parku (TANAP), s ktorými sa stretávajú dobrovoľní členovia stráže prírody v teréne v zime. K porušeniam sezónnej uzávery dochádza najčastejšie v blízkosti vysokohorských chát. Turisti sa snažia napriek zákazu dostať ďalej od chaty, aj napriek tomu, že tieto chodníky sú v zime uzavreté.

Dobrovoľní členovia stráže prírody sú verejnými činiteľmi s rovnakými oprávneniami a povinnosťami ako profesionálni strážcovia. Podľa vedúceho odboru strážnej služby, envirovýchovy a propagácie Správy TANAP-u Juraja Švajdu, môžu dobrovoľní strážcovia udeliť aj pokutu za porušenie Návštevného poriadku. Represívne opatrenia však podľa Švajdu strážcovia využívajú skôr výnimočne. Väčšinu prípadov sa strážcovia snažia riešiť dohovorom, čo väčšina návštevníkov aj rešpektuje.

Podľa J. Švajdu sa zatiaľ nevyskytol prípad, aby nedisciplinovaný návštevník napadol strážcu prírody pri plnení jeho povinností. Možno aj kvôli tomu zatiaľ strážcovia nechodia s putami, či inými donucovacími prostriedkami do terénu. "Zatiaľ nebola takáto požiadavka," uviedol J. Švajda. Naopak, na základe požiadaviek samotných strážcov, krajské úrady životného prostredia v Prešove a Žiline prostredníctvom Správy TANAP-u vystrojili strážcov prírody základnými pomôckami pre výkon ich práce priamo v teréne. Okrem flisovej bundy s nápisom stráž prírody, dostali strážcovia pršiplášť, turistickú mapu, termosku a čelovú lampu. Všetky pomôcky boli strážcom poskytnuté na základe ich požiadaviek priamo z terénu. Náklady na pomôcky pre strážcov vyčíslil J. Švajda na takmer 90 000 korún.

Správa Tatranského národného parku na základe poverenia Krajských úradov životného prostredia v Prešove a v Žiline riadi a koordinuje činnosť 87 dobrovoľných členov stráže prírody. Na území Žilinského kraja v pôsobnosti Správy TANAP-u je 58 strážcov a v Prešovskom kraji 29 dobrovoľných strážcov

FOTO:SITA/Rastislav Ovšonka


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Deväť mŕtvych po zrútení budovy v Indii
<< predchádzajúci článok
Premiér na lyžovanie nezanevrel