Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. mája 2007

Portugalsko chce novú ústavu, SR je za súčasnú



Portugalsko chce začať nové rokovania o európskej ústavnej zmluve. Jej princípy by mal definovať júnový samit, text by vypracovala medzivládna konferencia do mája budúceho roku, aby ho členské ...



Zdieľať

BRATISLAVA 25. mája (WEBNOVINY) - Portugalsko chce začať nové rokovania o európskej ústavnej zmluve. Jej princípy by mal definovať júnový samit, text by vypracovala medzivládna konferencia do mája budúceho roku, aby ho členské štáty stihli prijať pred voľbami do Európskeho parlamentu v roku 2009 a pred skončením funkčného obdobia Európskej komisie. Povedal to dnes na konferencii predsedov parlamentov členských krajín Európskej únie José Matos da Gama, predseda parlamentu Portugalska, ktoré v júli preberie od Nemecka predsedníctvo v únii. Predseda slovenského parlamentu Pavol Paška to považuje za nereálne. Pre agentúru SITA poukázal na to, ako dlho trvalo rokovanie národných konventov a následne konventu pre európsku ústavu. Podľa neho existuje viacero názorov - od úplne nového textu, po malú, päť- až desaťparagrafovú zmluvu. Portugalsko je podľa Pašku poučené z nesplnenej veľkej ambície Nemecka a kancelárky Merkelovej pohnúť s prijatím euroústavy.

Paška rovnako ako premiér Robert Fico odmieta otvorenie textu európskej ústavnej zmluvy, zablokovanej odmietavými referendami vo Francúzsku a Holandsku. "Pre slovenskú národnú pozíciu nie je vyťahovanie a riešenie len takých nejakých čerešničiek prijateľné," povedal. Slovensko by ale súhlasilo s drobnými úpravami. Bolo by ochotné akceptovať zmenu názvu, v ktorom mnohým prekáža anglický preklad "ústava EÚ" a vzdať sa inštitútu prezidenta Európskej únie. Napriek tomu, že Fico na úvod konferencie vyzdvihoval potrebu jednotnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky únie, podľa Pašku by SR oželela aj vytvorenie postu ministra zahraničných vecí EÚ, ako ho predpokladá euroústava.

Predsedovia parlamentov dnes v Bratislave prezentovali niekedy diametrálne odlišné názory na budúce usporiadanie EÚ, vrátane európskej ústavnej zmluvy. Za najväčší problém považuje Paška systém rozhodovania kvalifikovanou väčšinou. Holandsko deklarovalo potrebu rozšíriť väčšinové rozhodovanie na viac oblastí, v ktorých doteraz platilo právo veta, Poľsko zásadne nesúhlasí s počtom hlasov, ktoré mu pri väčšinovom hlasovaní priznáva blokovaná európska ústava. Dôležité podľa Pašku je, aby neprevládla tendencia dvojrýchlostnej Európy, teda rýchlejšie a pomalšie sa rozvíjajúcich členov alebo delenie na staré a nové štáty. Predseda slovenského parlamentu nie je ani po dnešnej diskusii pesimistom. "Naozaj pesimistické postoje zazneli z úst predsedu poľského a českého parlament. Ja som stále optimista," dodal pre SITA.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Odbory a nemocnice sa stále nedohodli
<< predchádzajúci článok
Bez novej zmluvy nečaká EÚ žiadne rozširovanie

Portugalsko chce novú ústavu, SR je za súčasnú - diskusné fórum čitateľov

Mlčící většina25.5. 19:44:10