Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kariéra

08. novembra 2005

PORADŇA : Práca študenta a výpoveď počas práceneschopnosti





Zdieľať
Som študent denného štúdia na vysokej škole a mám možnosť pracovať vo firme na základe Dohody o vykonaní práce. Koľko hodín denne môžem robiť? Je môj zárobok nejako limitovaný?

- Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta. Na základe takejto dohody nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času, pričom dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.
To znamená, že ak má spoločnosť napríklad 40-hodinový týždenný pracovný čas a uzatvorí dohodu o brigádnickej práci študentov na obdobie šesť mesiacov, študent nesmie odpracovať viac než polovicu týždenného pracovného času, teda viac ako 20 hodín v priemere za uvedených šesť mesiacov. Ak napríklad prvý mesiac pracuje týždenne po 40 hodín a druhý mesiac nepracuje vôbec, v priemere odpracuje 20 hodín týždenne.
Výšku odmeny pre takýto druh dohody Zákonník práce nelimituje, zamestnávateľ však nesmie nároky alebo iné plnenia dohodnúť priaznivejšie, ako sú nároky a plnenia vyplývajúce z pracovného pomeru. 

Máme zamestnanca, ktorý má uzatvorený pracovný pomer na dobu určitú do 31. októbra 2005 a od 20. októbra 2005 je práceneschopný. Môžeme s ním skončiť pracovný pomer podľa pracovnej zmluvy k 31. októbru alebo až po skončení práceneschopnosti?
- Zákonník práce zakazuje zamestnávateľovi dať zamestnancovi výpoveď v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok.
Ak bola zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, žeby výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby, okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.
Táto ochranná doba sa však vzťahuje len na inštitút výpovede. Nevzťahuje na skončenie pracovného pomeru dohodou, na skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe a tiež na skončenie pracovného pomeru dohodnutého na určitú dobu.
Pisateľovi odporúčame, aby písomne oznámil zamestnancovi, že pracovný pomer bude skončený uplynutím doby, ktorá bola v pracovnej zmluve dohodnutá. Takéto skončenie pracovného pomeru nemusí zamestnávateľ prerokovať so zástupcom zamestnancov, ani nemusí zamestnancovi ponúknuť náhradnú prácu.
Ak by však zamestnanec i po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa pokračoval ďalej práci, pracovný pomer by sa zmenil na neurčitý čas a musel by byť skončený iným spôsobom v súlade so Zákonníkom práce.
Lubomíra Laštúvková, personalistka


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prefajčia pol dňa týždenne!
<< predchádzajúci článok
Opýtali sme sa : Zvoliť klasický alebo elektronický diár?