Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kariéra

18. októbra 2005

PORAD˛A



Utrpel som pracovný úraz. Môžem žiadať o preplatenie dovolenky?



Zdieľať
V auguste tohto roku som utrpel pracovný úraz. Moje zranenie si vyžaduje pracovnú neschopnosť minimálne pol roka. Nestihol som vyčerpať 15 dní dovolenky za rok 2004 a zostala mi celá dovolenka za rok 2005. Mám nárok na preplatenie nevyčerpanej dovolenky za rok 2004 a 2005?
Základná výmera dovolenky je štyri týždne, po pätnástich rokoch pracovného pomeru päť týždňov. Dobu čerpania dovolenky určuje zamestnávateľ podľa plánu dovoleniek tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku za daný kalendárny rok vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka.
Ak si čitateľ nemohol dovolenku vyčerpať v kalendárnom roku napríklad i pre prekážky v práci z dôvodu pracovnej neschopnosti, je zamestnávateľ povinný poskytnúť mu ju tak, aby sa skončila najneskôr do konca budúceho kalendárneho roka.
Náhradu mzdy za nevyčerpanú dovolenku v sume priemerného zárobku môže zamestnávateľ zamestnancovi poskytnúť len vtedy, ak si nemohol vyčerpať dovolenku z dôvodu skončenia pracovného pomeru.
Na základe uvedeného, náhradu mzdy za nevyčerpanú dovolenku za rok 2004 zamestnávateľ čitateľovi nemôže poskytnúť. Dovolenku za rok 2005 má možnosť dočerpať do 31. decembra 2006. (Ak by po ukončení pracovnej neschopnosti ukončil pracovný pomer u zamestnávateľa, náhradu mzdy za rok 2005 mu zamestnávateľ poskytne.)
Pre úplnosť je potrebné dodať, že zamestnancovi, ktorý zameškal z dôvodu pracovnej neschopnosti 100 dní v kalendárnom roku, zamestnávateľ skráti dovolenku o jednu dvanástinu a za každých ďalších zameškaných
22 dní rovnako o jednu dvanástinu. Za obdobie pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktorú zamestnávateľ zodpovedá, sa dovolenka nekráti.

Náš zamestnanec začal pracovať 3. októbra a už tento mesiac - 25. októbra chce čerpať jeden deň dovolenky. Môže mu ju zamestnávateľ poskytnúť?
Zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonáva u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok (štyri, resp. päť týždňov, podľa odpracovaných rokov).
Ak zamestnanec u zamestnávateľa v kalendárnom roku nevykonával prácu aspoň 60 dní, patrí mu dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 22 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.
Ak zamestnanec dosiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ale možno predpokladať, že tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka alebo do skončenia pracovného pomeru, zamestnávateľ môže takémuto zamestnancovi určiť čerpanie dovolenky.
To znamená, že zamestnávateľ môže zamestnancovi dovolenku poskytnúť. Ak by však zamestnanec do konca roka alebo do skončenia pracovného pomeru nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku alebo jej časť, je povinný zamestnávateľovi vrátiť vyplatenú náhradu mzdy.

Lubomíra Laštúvková, personalistka


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Peter Kočiš oslavuje štyridsiatku na štyrikrát
<< predchádzajúci článok
Farby v pracovni v správnom tóne