15. marca 2009

Poprad si udržal šancu

V nedeľu sa ešte nerozhodlo o druhom účastníkovi baráže o zotrvanie v hokejovej extralige. Tým prvým je beznádejne posledný Kežmarok, ktorý v predposlednom 5. kole skupiny o 9. - 12. miesto podľahol ...

BRATISLAVA 15. marca (WEBNOVINY) - V nedeľu sa ešte nerozhodlo o druhom účastníkovi baráže o zotrvanie v hokejovej extralige. Tým prvým je beznádejne posledný Kežmarok, ktorý v predposlednom 5. kole skupiny o 9. - 12. miesto podľahol na ľade Nitry 2:3. Poprad dokázal doma zvíťaziť nad už zachránenou Žilinou 2:1 a udržal si šancu na desiatu, teda nebarážovú pozíciou. Aktuálny odstup Popradčanov od Nitry je jediný bod. Posledné kolo skupiny o 9. - 12. miesto je na programe v utorok 17. marca. Stretnú sa dvojice Kežmarok - Poprad a Žilina - Nitra.

Súhrn výsledkov nedeľňajších stretnutí hokejovej Slovnaft extraligy - 5. kolo skupiny o 9. - 12. miesto:

HK AquaCity ŠKP Poprad - MsHK Garmin Žilina 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
Góly: 7. R. Stantien (Mlynarovič), 54. Fabian (Rataj) - 59. Hriňa (Hájnik)
Vylúčení: 2:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Országh - Korba, Kalina, 1064 divákov

Po prehre v Nitre sa nad Popradom sťahujú husté čierne barážové mračná, preto potrebovali domáci bezpodmienečne bodovať. Lepšie začali "kamzíci", keď v 7. min otvoril skóre zápasu Stantien. Aj v ďalších minútach boli útočnejší domáci, ale absentovala u nich presnejšia a dôraznejšia streľba. Slabý a nevýrazný hokej pokračoval aj v druhej časti. Skromné šance na obidvoch stranách bez problémov likvidovali obaja brankári. Za zmienku stála iba Lapšanského príležitosť v závere tretiny. V úvode záverečnej časti výborná Bartánusova príležitosť skončila na betónoch Beňa. Fabianov gól v 54. min padol v presilovke a znamenal víťazstvo, ktoré vykresalo iskričku nádeje pre domácich. Hriňov gól prišiel už neskoro.

HK Ardo Nitra - MHK Kežmarok 3:2 (2:0, 1:2, 0:0)
Góly: 4. Podstavek (M. Školiak), 15. Mertel (Marek Slovák), 31. S. Saliji (Kmeč) - 28. Jelínek (Škovira, P. Segľa), 40. D. Brejčák (Šechný, Brincko)
Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška - Orolin, Tvrdoň, 1801 divákov.

Už 201 sekúnd po úvodnom vhadzovaní sa ujali vedenia domáci, keď Albínovi Podstavkovi stačilo nastaviť hokejku na strieľanú prihrávku od Školiaka a do prázdnej bránky otvoril skóre. V 5. min štvrtý útok domácich efektne zakombinoval, k zakončeniu sa dostal Baran, no jeho pokus backhandom Klempa lapačkou zneškodnil. Druhý gól prišiel v 15. min, keď sa Marek Mertel dostal k puku v ľavom kruhu a švihom trafil odkryté miesto pod hornou žŕdkou – 2:0. V závere tretiny tempo hry upadlo a Nitrania odchádzali do šatní s dvojgólovým vedením. V úvode druhej časti hry vybojoval Kežmarčan Slaninák buly pre Škoviru, ktorý v dobrej pozícii švihom prestrelil. V 27. min roztočili hostia kolotoč okolo domácej bránky, no po strele Brincka puk neskončil v bránke, avšak o minútu boli hráči Kežmarku, keď v presilovke na modrej čiare napriahol Jelínek a puk zastavila až sieť Fedorovej bránky - 2:1. V polovici riadneho hracieho času šli domáci opäť do dvojgólového náskoku keď sa odrazené
mu puku medzi kruhmi dostal Samir Saliji a tvrdou ranou zvýšil. V 33. min mohli Nitrania zvýšiť skóre, no po Podstavkovej prihrávke Tomáš Chrenko v samostatnom nájazde trafil hornú žŕdku. V 36. min nechali domáci hráči príliš veľa priestoru Paľovčíkovi, ktorý sa dostal až k bekhendovému zakončeniu, no netrafil Fedorovu bránku. V samom závere druhej tretiny hostia znížili stav, keď Brejčák ušiel po ľavej strane a presnou strelou vedľa Fedora upravil na 3:2. Na začiatku tretej časti zápasu sa do výbornej šance dostal Žemba, keď po krátkom úniku v útočnom pásme tesne minul domácu bránku a na ďalšiu nebezpečnú akciu museli čakať diváci až do 50. minúty, keď sa Podstavek natlačil cez Brincka až k backhandovému zakončeniu, no Klempa dobre zasiahol lapačkou. Pri záverečnej power-play mohol skórovať do prázdnej brány Kmeč, no nastrelil Kežmarčana Brincka a skóre 3:2 sa už nezmenilo.

Skupina o 9. - 12. miesto - aktuálny stav:
9. Žilina 63 21 3 4 1 7 27 192:201 85 - Žilina má už istotu extraligovej príslušnosti aj pre budúcu sezónu
10. Nitra 63 22 2 1 2 6 30 167:217 80
11. Poprad 63 20 3 4 1 4 31 150:177 79
12. Kežmarok 63 12 0 2 4 2 43 155:258 46