Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. októbra 2016

Poplatok za rozvoj sa nemá týkať zateplenia, navrhuje Most-Híd



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/Alexandra Moštková
Bratislava 8. októbra (TASR) – Poplatok za rozvoj by sa nemal vzťahovať na zateplenie bytového domu či údržbu stavby. Navrhujú to poslanci Národnej rady SR za Most-Híd Gábor Gál, Peter Antal a Péter Vörös v novele zákona o miestnom poplatku za rozvoj, ktorú predložili na októbrovú schôdzu parlamentu.


Právnu normu schválil parlament koncom minulého roka a účinnosť nadobudne 1. novembra. Účelom poplatku je financovať výstavbu verejnej infraštruktúry súvisiacej s novostavbami, týkať sa však má aj obnovy budov vrátane zatepľovania. Jeho výšku v rozmedzí od 10 do 35 eur za štvorcový meter (m2) podlahovej plochy nadzemnej časti stavby majú určiť mestá a obce všeobecne záväzným nariadením.

Poslanecký návrh novely rozširuje a zároveň precizuje negatívne vymedzenie predmetu poplatku za rozvoj. Platné znenie zákona totiž určuje poplatkovú povinnosť za každé vydané právoplatné stavebné povolenie.

„V záujme zachovania právnej istoty stavebníkov, ako aj jednotnej aplikácie zákona v praxi miestnych a obecných úradov poverených správou poplatku, účelom predloženého poslaneckého návrhu novely zákona je doplnenie vymedzenia stavieb, ktoré napriek potrebe stavebného povolenia na ich realizáciu nepodliehajú poplatku za rozvoj,“ zdôvodňujú koaliční poslanci.

Týka sa to najmä stavebných úprav, ktoré priamo súvisia s obnovou bytových domov či iných stavieb a pri ktorých zároveň nedochádza k zmene úhrnu ich podlahových plôch. „K takto definovaným stavbám je možné zaradiť najmä dve skupiny stavebných činností. Ide konkrétne o stavebné činnosti smerujúce k rekonštrukcii obvodového plášťa stavby, najmä zateplenie bytových domov, a stavebné činnosti súvisiace s údržbou stavby,“ opísali predkladatelia.

Návrh zákona bude mať podľa poslancov pozitívny vplyv na verejné financie, rozpočty obcí a vyšších územných celkov. Sú totiž presvedčení, že bez tejto novely by obce a mestá nemali záujem prijímať všeobecne záväzné nariadenia, keďže by zaťažovali poplatkom aj bytové domy pri ich obnove, modernizácii či zatepľovaní. Zmeny by mali nadobudnúť účinnosť 1. januára 2017.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Časť Chemnitzu uzavreli pre podozrenie z plánovania bombového útoku
<< predchádzajúci článok
Občania v Gruzínsku volia všetkých 150 členov parlamentu