03. októbra 2016
Foto: TASR/APBratislava 3. októbra (TASR) – K poplatku za rozvoj, ktorý už od nového roka spoplatní výstavbu v mestách a obciach na Slovensku, majú výhrady aj odborári a zamestnávatelia. Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR, Zväz stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) a Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR sa obávajú jeho dosahu na zamestnanosť, mobilitu pracovnej sily a schopnosť podnikov investovať.
Zákon o miestnom poplatku za rozvoj schválil parlament koncom minulého roka a účinnosť nadobudne 1. novembra. Účelom poplatku je financovať výstavbu verejnej infraštruktúry súvisiacej s novostavbami, týkať sa však má aj obnovy budov vrátane zatepľovania. Jeho výšku v rozmedzí od 10 do 35 eur za štvorcový meter (m2) podlahovej plochy nadzemnej časti stavby majú určiť mestá a obce.
Na nedostatky zákona a potrebu jeho novelizácie poukazujú už od začiatku rôzne organizácie na čele s Inštitútom urbánneho rozvoja a združením Budovy pre budúcnosť. Predpovedajú výrazné predraženie výstavby, ktoré ovplyvní nielen developerov, ale aj občanov, poľnohospodárov a firmy investujúce v priemysle.
Prvé návrhy všeobecne záväzných nariadení obcí podľa nich svedčia o tom, že vyrubený poplatok bude dosahovať najvyššiu zákonom povolenú sumu alebo sumu veľmi blízku hornej hranici. "
V prípade jeho zavedenia v Bratislave alebo v Nitre teda nový poplatok zaťaží stavby napríklad Volkswagenu i budúcich dodávateľov automobilky Jaguar, ktorí sa môžu rozhodnúť nestavať svoje prevádzky u nás, ale komponenty privážať zo zahraničia," varujú organizácie.
Prezident KOZ Jozef Kollár upozornil na výrazný dosah poplatku na ceny bývania. "
To znamená zníženie mobility pracovnej sily na Slovensku. Už teraz možnosť sťahovania sa za prácou komplikuje nedostatok nájomného bývania," uviedol. Zároveň poukázal na možný prepad stavebnej aktivity s vplyvom na zamestnanosť a nesúhlasí so spoplatnením zatepľovania vo vzťahu k úrovni bývania väčšinového obyvateľstva.
O nutnosti zmeny a doplnenia zákona hovorí aj ZSPS. "
Tak, aby sa stal transparentným a spravodlivým pre všetkých dotknutých a bolo zaručené, že získané financie nebudú prerozdeľované do iných položiek, než je príprava územia pre výstavbu," zdôraznil prezident zväzu stavebných podnikateľov Pavol Kováčik.
AZZZ znepokojuje dosah poplatku na podnikateľov. "
Nový poplatok bude komplikovať podnikanie výrazným zaťažením investícií. Podnikatelia budú nútení nanovo prepočítať návratnosť svojich plánovaných investícií, odložiť ich alebo hľadať nové lokality – samosprávy bez poplatku,“ zdôvodnil generálny sekretár asociácie Oto Nevický.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR