Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. novembra 2011

Pontis ukončil ďalší tréning moldavských mimovládok



Nadácia Pontis a moldavský partner East Europe Foundation v Kišineve zrealizovali posledný zo série troch tréningov, čím sa zavŕšila jedna z častí projektu. Ten trvá od novembra 2010 do júla 2012 a ...



Zdieľať
moldavsko BRATISLAVA 2. novembra (WEBNOVINY) - Nadácia Pontis a moldavský partner East Europe Foundation v Kišineve zrealizovali posledný zo série troch tréningov, čím sa zavŕšila jedna z častí projektu. Ten trvá od novembra 2010 do júla 2012 a je podporený zo zdrojov slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci Slovak Aid sumou 102 471 eur. Cieľom projektu je zvýšiť kvalitu komunikačných a ďalších potrebných zručností moldavských mimovládok, aby sa mohli stať plnohodnotným partnerom nielen pre vládu, ale aj pre európske inštitúcie.


"Školenie bolo zamerané na fundraising s prioritným dôrazom na projekty podporované z európskych grantových mechanizmov. Tréning viedol slovenský expert Daniel Pitoňák z Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania," uviedol pre agentúru SITA Michal Hrušík z Nadácie Pontis. Okrem neho na školení vystúpil aj riaditeľ politickej a ekonomickej sekcie Delegácie EÚ v Moldavsku Wolfgang Behrendt, ktorý sa venoval popisu aktivít Delegácie v krajine a ďalším možnostiam spolupráce s tamojšími mimovládnymi organizáciami.

Tréningu sa zúčastnilo približne 30 zástupcov jednotlivých členských organizácií NPC ( National Participation Council - Rada pre národné zapojenie), ktorí mali počas interaktívnej časti možnosť sami sa popasovať s úskaliami projektového manažmentu. "Na účastníkoch sa pozitívne odzrkadlilo dlhodobé pôsobenie v treťom sektore v relatívne náročných podmienkach, pričom cieľom Nadácie Pontis je zamerať sa v budúcnosti na pomoc pri riešení konkrétnych problémov, kde budú predstavitelia NPC zároveň schopní využiť už získané teoretické vedomosti z tréningového cyklu," dodal Hrušík.

Keďže v nedávnej minulosti dochádzalo v Moldavsku k citeľnému presunu kvalitných predstaviteľov mimovládnych organizácií do štátnej správy, je podľa jeho slov o to viac dôležité podporovať tých, ktorí v treťom sektore zostali a majú záujem na budovaní moldavskej občianskej spoločnosti.

Moldavsko v súčasnosti prechádza transformačným procesom, ktorý je vo veľkej miere podobný situácii, akú zažilo Slovensko v 90. rokoch. Na jednej strane nastal v krajine pomerne rýchly ekonomický rozvoj, avšak ten priniesol aj značnú chudobu, vysokú mieru korupcie a často nezodpovednú vládnu politiku. "Aj preto je jednou z dôležitých potrieb aktívna a angažovaná občianska spoločnosť, ktorá by mohla ovplyvňovať vládnu politiku a dozerať na transparentnosť politických procesov," hovorí Michal Hrušík.

V Moldavsku vznikla v januári minulého roka Rada pre národné zapojenie (National Participation Council), ktorá združuje 30 vybraných mimovládnych organizácií. Rada pôsobí ako poradný orgán vlády s možnosťou pripomienkovať návrhy zákonov. Aktivity NPC majú pomôcť krajine v európskom integračnom procese, ktorý je dlhodobo hlavnou prioritou moldavskej vlády.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Šéfka štátnych hmotných rezerv Hrinková odstúpila
<< predchádzajúci článok
Dvanásty Ples v opere pomôže Detskému kardiocentru