Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. apríla 2010

PONTIS: Politici nevnímajú rozvojovú pomoc dôsledne



Slovenská rozvojová pomoc v prostredí politických strán má dobré renomé a pozitívny ohlas, avšak jej vnímanie je zväčša veľmi nedôsledné. Vyplýva to zo štúdie ...



Zdieľať
parlament Ilustračné foto SITA

BRATISLAVA 26. apríla (WEBNOVINY) - Slovenská rozvojová pomoc v prostredí politických strán má dobré renomé a pozitívny ohlas, avšak jej vnímanie je zväčša veľmi nedôsledné. Vyplýva to zo štúdie Nadácie Pontis v rámci projektu Rozvojová pomoc sa nás týka, ktorý podporili z prostriedkov Slovak Aid. "Všetci respondenti vnímajú rozvojovú pomoc ako nástroj pomoci chudobným krajinám a prejav solidarity s nimi, takmer polovica ju vníma aj ako nástroj demokratizácie. Na druhej strane, politikom chýba konkrétnejšia predstava, ako by sa mala slovenská rozvojová pomoc profilovať,“ tvrdí riaditeľ Nadácie Pontis pre rozvoj Milan Nič. Štúdia vznikla na základe dotazníkového prieskumu a štruktúrovaných rozhovorov s jedenástimi predstaviteľmi politických strán. Nadácia Pontis oslovila medzi decembrom 2009 a februárom 2010 sedem politických strán, ktoré mali podľa prieskumov verejnej mienky vyše päťpercentnú voličskú podporu a v júnových parlamentných voľbách šancu získať zastúpenie v Národnej rade SR. Z mimoparlamentných strán do štúdie zahrnuli stranu Sloboda a Solidarita. Strana Most-Híd na žiadosť nereagovala.

Tretina opýtaných hovorí v súvislosti s rozvojovou pomocou konkrétne, napríklad o hlade, biede, či vojnách, polovica abstraktne o solidarite či trvalo udržateľnom rozvoji. Predstavitelia majú aspoň približnú predstavu, kam rozvojová pomoc smeruje, informácie majú najmä z internetu a televízie. Politici súhlasia s trendom, aby sa počet krajín zredukoval. Väčšina strán však tému rozvojovej pomoci zahrnula do svojho programu len na veľmi malom priestore a nezaručili sa, či tieto tézy vôbec budú vo finálnej verzii volebného programu. Okrem SaS ju mali v pláne začleniť do programu všetky strany, konkrétne však formu a rozsah nevedeli špecifikovať. Smer-SD venuje rozvojovej pomoci pár riadkov v zahraničnej politike, KDH definovala tri princípy, ĽS-HZDS spomenula rozvojovú pomoc v jednom riadku. SDKÚ-DS a SMK sa o nej nezmienili vôbec. SNS v čase štúdie nemala zverejnený program.

Nadácia Pontis sa zajímala o postoje slovenských politických strán k zahraničnej rozvojovej pomoci pred tohtoročnými parlamentnými voľbami, ich hodnotenie súčasného systému a prípadné návrhy na zmeny štátnej politiky v tejto oblasti. "Od nového zloženia vlády a parlamentu po júni 2010 sa bude očakávať politické zadanie, čo ďalej s programom slovenskej rozvojovej pomoci. Zaujímalo nás, či sa v prostredí politických strán v tomto smere kryštalizujú konkrétne predstavy a návrhy,“ uviedol Milan Nič. Na základe zistených dát sa nadácia pokúsila zistiť, ktorá z politických strán má perspektívu dlhodobo sa tejto téme venovať, nastoľovať nové podnety a ponúknuť v nej politické „líderstvo“.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
OP Prostějov je takmer bez zákaziek
<< predchádzajúci článok
Sociálni partneri odsúhlasili železničný holding