Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. februára 2011

Pomôžeme presídlencom v Gruzínsku



Pomoc skupine vnútorných presídlencov v Gruzínsku v meste Khobi je cieľom slovenského rozvojového projektu, ktorý v tejto krajine realizuje Slovenská katolícka charita (SKCH). V ...



Zdieľať
slovak aid Foto: Slovak Aid BRATISLAVA 14. februára (WEBNOVINY) - Pomoc skupine vnútorných presídlencov v Gruzínsku v meste Khobi je cieľom slovenského rozvojového projektu, ktorý v tejto krajine realizuje Slovenská katolícka charita (SKCH). V miestnej časti Torsa žije 22 rodín presídlencov z Abcházska, spolu majú 71 členov. Zatiaľ žijú v zariadeniach bývalého poľnohospodárskeho družstva a škôlky. Ako informovala agentúru SITA projektová asistentka Mária Mrugová, postavia im vodovod na pitnú vodu a komíny na domoch, ktoré tu sú, ale zatiaľ ich nie je možné obývať. Ďalej plánujú oplotenie a terénne práce v areáli a vybudovanie detského ihriska, informovala Mrugová. Vzhľadom na veľmi obmedzený trh pracovných miest bola rodinám presídlencov ponúknutá na dlhodobý prenájom pôda vo výmere cca päť hektárov, na ktorej už začali niektoré rodiny pestovať aspoň plodiny pre vlastnú spotrebu. Sociálne dávky, ktoré dostávajú, totiž nepokrývajú ani základné potreby. V tejto súvislosti pre presídlencov kúpime traktor s príslušenstvom a náradie na obrábanie pôdy. Plánujeme aj výstavbu drevených stodôl pre uskladnenie úrody a chov zvierat a nákup osiva a hnojiva, doplnila.


Gruzínsko v 90. rokoch minulého storočia po konfliktoch s Abcházskom a v auguste 2008 po konfliktoch s Ruskom o Južné Osetsko zažilo masový presun obyvateľstva gruzínskeho pôvodu z týchto oblasti do regiónov, hlavne však do hlavného mesta Tbilisi a jeho okolia. Po konfliktoch v 90. rokoch sa presídlilo okolo 500 tisíc obyvateľov, z ktorých sa časť vrátila, no stále je z tohto obdobia evidovaných viac ako 251 tisíc presídlencov. Po konflikte v Južnom Osetsku sa mimo svojich domovov dostalo viac ako 26 tisíc obyvateľov. Aj keď je problematika vnútorne presídlených osôb staršieho dáta, v skutočnosti sa komplexne začala riešiť až v roku 2006. Gruzínska vláda síce dáva značné finančné prostriedky na riešenie tohto problému, stále je to však málo a financie chýbajú predovšetkým v regiónoch, vysvetlila programová asistentka SKCH.

Projekt je podporený sumou viac ako 160 000 eur z prostriedkov Slovak Aid a ukončený by mal byť do konca roka.

Slovak Aid je program oficiálnej rozvojovej pomoci, ktorú poskytuje Slovenská republika zo štátneho rozpočtu rozvojovým krajinám s cieľom podporiť ekonomický rozvoj a prosperitu. Podrobnejšie informácie sú dostupné na stránke http://www.slovakaid.sk.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Cena rekonštrukcie Reduty sa zvyšuje
<< predchádzajúci článok
Príspevok na sťahovanie za prácou vlani využilo 47 osôb