Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

26. marca 2015

Pomoc na linke pre hráčov hľadajú najčastejšie muži



Pomoc na Linke pomoci pre problémy s hraním hľadali vlani stovky ľudí. Podľa psychologičky Ivany Mackovej, ktorá na linke pracuje, najčastejšie šlo o hráčov ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 26. marca (TASR) - Pomoc na Linke pomoci pre problémy s hraním hľadali vlani stovky ľudí. Podľa psychologičky Ivany Mackovej, ktorá na linke pracuje, najčastejšie šlo o hráčov automatov, nasledovali stávkari, návštevníci kasín a hráči rulety, ale aj hráči internetových hazardných hier. Ako ukázali štatistiky, pokiaľ na linku volá hráč, ide väčšinou o muža. Spomedzi blízkych zase najčastejšie volajú ženy – manželky, partnerky, matky.


"Dopyt je, potreba je," zhodnotil fungovanie linky riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Bratislava Ľubomír Okruhlica. Linka pomoci pre problémy s hraním funguje od februára 2013, za ten čas sa na ňu dovolalo okolo 2700 ľudí. Oprávnená je asi polovica hovorov. Centrum linku prevádzkuje vďaka podpore prevádzkovateľov hazardných hier, ročne na ňu potrebuje okolo 70.000 eur.

Prevádzkovatelia herných automatov musia podľa zákona umiestniť v herni informáciu o linke pomoci. Väčšina volajúcich sa o nej dozvedelo práve vďaka tomu. Ostatné typy hrania ohrozeným ľuďom takúto asistenciu neposkytujú. Vyše 90 percent volajúcich spomedzi hráčov sú muži, ich priemerný vek je 32 rokov. Hráčky, ktoré sa na linku obrátili, mali priemerne 36 rokov. "Ženy hrajú menej," skonštatoval Okruhlica.

Zástupcovia herného priemyslu poukazujú, že kým počet závislých v prípade automatov sa stabilizoval, pribúdajú rizikoví hráči pri iných typoch hier. "Dlhodobo upozorňujeme na odlev hráčov do internetových kasín, z ktorých príjmy často odchádzajú do daňových rajov, kde sú registrované. To kasína sú však na rozdiel od prísne kontrolovaných herní miestom, kde je najvyššie riziko vzniku závislosti, alebo hrania mladistvých," reagoval hovorca asociácií prevádzkovateľov automatov Juraj Danielis.

Bezplatná Linka pomoci pre problémy s hraním 0800 800 900 je prevádzke od pondelka do piatka v čase od 9.00 do 17.00 h, mimo prevádzkových hodín je k dispozícii záznamník. Na Slovensku sa ročne z patologického hráčstva lieči okolo 300 ľudí, trend má byť za posledné roky stabilizovaný.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V múzeu genocídy v Kambodži odhalili pamätník umučeným
<< predchádzajúci článok
Niektoré menšie obce ešte stále nemajú oficiálne internetové stránky