Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. januára 2016

Poľský minister pripomenul eurokomisárovi okupáciu a cenzúru



Na archívnej snímke komisár EK pre energetiku Günther Oettinger.



Zdieľať
Na archívnej snímke komisár EK pre energetiku Günther Oettinger. Foto: TASR/Martin Baumann
Varšava 10. januára (TASR) - Poľský minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro v otvorenom liste reagoval na nedávnu kritiku, s ktorou na adresu Poľska prišiel komisár EÚ Günther Oettinger.


Ziobro v liste odpovedal na kritiku ohľadom nových pravidiel v poľských médiách a spochybnil slobodu médií v Oettingerovom rodnom Nemecku, a to najmä v súvislosti so sériou sexuálnych útokov na ženy počas nedávnej silvestrovskej noci.

Poľský minister v liste uviedol, že márne čakal na reakciu na také závažné porušenie práva občanov na informácie. "Dospel som k smutnému záveru: radšej hovoríte o fiktívnom ohrození slobody médií v iných krajiných, ako by ste poukazovali na cenzúru vo svojej vlasti," uvádza sa v Ziobrovom liste.

Vzťahy medzi Poľskom a EÚ sa zhoršili od víťazstva euroskeptickej strany Právo a spravodlivosť (PiS) v parlamentných voľbách v októbri 2015.

Oettinger, ktorý je v Európskej komisii zodpovedný za digitálnu ekonomiku a spoločnosť, minulý týždeň vyjadril obavy o nezávislosť médií v Poľsku a žiadal tvrdší prístup k novej konzervatívnej poľskej vláde. Tá vyvolala rozruch aj reformou ústavného súdu, ktorá podľa kritikov narušuje systém deľby štátnej moci.

"Sú dôvody, aby sme teraz aktivovali mechanizmus právneho štátu a Varšavu dali pod dohľad," vyhlásil Oettinger. V súvislosti s tým, že nový poľský zákon ustanovuje zánik mandátov členov doterajšieho vedenia a dozorných rád TVP a Poľského rozhlasu a vymenovanie nových dáva do rúk vláde, Oettinger dodal, že riadiacich pracovníkov verejnoprávnych médií nemožno prepustiť bez uvedenia dôvodu. "To by bola svojvôľa," zdôraznil.

Ziobro vo svojom liste napísal, že "nemá vo zvyku odpovedať na hlúpe úvahy zahraničných politikov (...), ale podobné slová vyslovené nemeckým politikom budia medzi Poliakmi tie najhoršie asociácie. Aj moje". Dodal, že je vnukom poľského dôstojníka, ktorý za druhej svetovej vojny bojoval v odbojovej Krajinskej armáde (Armia krajowa) s "nemeckým dohľadom".

Krajinská armáda bola hlavnou zložkou poľského odboja. Ziobrom spomínaný "dohľad" je zjavne zmienkou o nacistickej okupácii Poľska.

Ako uviedla agentúra Reuters, z Berlína ani Bruselu zatiaľ neprišla reakcia na Ziobrov list.

Ziobro poukázal na mlčanie Západu, keď predchádzajúca poľská vláda vedená terajším predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom pripustila prechmaty voči médiám. Ako príklad uviedol zásah tajnej služby v redakcii týždenníka Wprost, pričom dodal, že podobné vtrhnutie do redakcie renomovaného nemeckého týždenníka Der Spiegel v roku 1962 vyústilo do pádu vlády. Spomenul aj údajné sledovanie 80 poľských novinárov za Tuskovej éry, prepustenie stoviek zamestnancov z verejnoprávnej televízie či "odovzdanie" denníka Rzeczpospolita podnikateľovi napojenému na Tuskovu vládu.

Európska komisia sa nedávno na Poľsko obrátila so žiadosťou o vysvetlenie, ako nový mediálny zákon, na základe ktorého nových členov vedenia verejnoprávnych médií má vymenovať minister štátnej pokladnice, a teda vláda, korešponduje s pravidlami EÚ o slobode médií. Poľská vláda však akékoľvek obavy o slobodu médií v krajine odmieta.

Je opatrenia v mediálnej oblasti však vyvolali v Poľsku sériu protestných pochodov a demonštrácií, ktorých účastníci obvinili PiS, že podkopáva demokratické slobody v krajine považovanej za obrancu ekonomickej a politickej stability v Európe.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Projekt 'Stop extrémizmu!' je napriek Kotlebovi úspešný
<< predchádzajúci článok
Z nových eurofondov sa tento rok postavia cesty i rozšíri vládny cloud