Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. septembra 2013

Poľsko pri reforme dôchodkového systému vezme súkromným fondom aktíva



Poľsko oznámilo, že veľkú časť aktív kontrolovaných súkromnými dôchodkovými fondmi presunie na štát. Od tohto kroku si sľubuje zníženie štátneho dlhu a podporu hospodárskeho rastu.



Zdieľať
Varšava 5. septembra (TASR) - Poľsko oznámilo, že veľkú časť aktív kontrolovaných súkromnými dôchodkovými fondmi presunie na štát. Od tohto kroku si sľubuje zníženie štátneho dlhu a podporu hospodárskeho rastu.

Pyramída postavená z bankoviek poľských zlotých Foto: TASR/AP

Na druhej strane ale najnovší krok vlády vytvára neistú budúcnosť pre dôchodkové fondy, v mnohých prípadoch pod kontrolou zahraničných spoločností. Informovala o tom agentúra Reuters.

Pripravené zmeny sú okrem toho omnoho výraznejšie než očakávali trhy a podľa viacerých analytikov môžu vyvolať obavy investorov, že vláda ustupuje od politiky podporujúcej podnikateľské prostredie s cieľom vylepšiť si klesajúcu popularitu medzi voličmi. Podľa asociácie zastupujúcej dôchodkové fondy by tieto zmeny mohli byť aj neústavné, nakoľko vláda sa rozhodla odobrať fondom ich súkromné aktíva bez nároku na akúkoľvek kompenzáciu.

Na základe dlhoočakávanej reformy, ktorú poľský premiér Donald Tusk oznámil v stredu 4. septembra, budú štátne dlhopisy zo súkromných fondov presunuté do štátneho fondu. Akcie, ktoré majú vo svojom portfóliu, im však ostanú. Čo sa týka aktív obyvateľov v súkromných dôchodkových fondoch, tie budú tiež postupne presunuté na štát a tí, ktorí sa k dôchodkovému systému pripoja v budúcnosti, už budú musieť povinne prispievať len do štátneho fondu. Momentálne v Poľsku funguje kombinovaný dôchodkový systém, v rámci ktorého sa príspevky odvádzajú do štátneho dôchodkového fondu známeho ako ZUS, ako aj do súkromných fondov spoločne označovaných ako OFE.

"Reforma fakticky zdecimuje systém súkromných dôchodkových fondov, a to len preto, aby si vláda vylepšila svoju pozíciu," povedal Peter Attard Montalto z Nomury. "Vláda skutočne zvláštnym spôsobom definuje súkromný majetok, ak tvrdí, že tu nejde o znárodnenie," dodal.

Podľa Tuska bol však súčasný model dôchodkového systému pre štát veľmi nákladný. Dodal, že jeho zmena by mala priniesť ako zníženie dlhu, tak aj zvýšenie istoty, čo sa týka financií pre dôchodcov. Podľa ministra financií Jacka Rostowského zmeny znížia verejný dlh krajiny zhruba o 8 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Súkromné fondy kontrolujú aktíva v hodnote asi jednej pätiny poľského HDP a patria k najväčším investorom na Varšavskej burze. K najväčším hráčom na tomto trhu sa radia ING, Aviva, Axa, Generali a Allianz. Dlhopisy pritom tvoria zhruba polovicu z celkového portfólia súkromných fondov. Zvyšok predstavujú akcie firiem.

"Toto je horšie, než väčšina trhu očakávala," povedal manažér jedného z najväčších súkromných dôchodkových fondov, ktorý si neželal byť menovaný. Podľa neho bude všetko závisieť od ďalších detailov, no odhaduje, že fondy už nebudú mať také možnosti, čo sa týka investícií.

"Je možné, že po tejto reforme súkromný dôchodkový systém v Poľsku skončí," povedal Rafal Benecki z ING Bank Slaski. Fondy totiž pravdepodobne nebudú mať v budúcnosti veľa klientov, ktorí sa rozhodnú pre dobrovoľné sporenie v rámci súkromného penzijného systému.

Tuskova vládnuca Občianska platforma si od tohto kroku sľubuje okrem zníženia štátneho dlhu aj vylepšenie svojej pozície. V posledných mesiacoch totiž jej preferencie prvýkrát po rokoch klesli pod úroveň najväčšej opozičnej strany Právo a spravodlivosť. Aj keď voľby budú až v roku 2015, niektorí analytici sú presvedčení, že pokles popularity už teraz tlačí vládnu stranu k takým úpravám v hospodárskej politike, ktoré jej umožnia výraznejšie zvyšovať výdavky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Za prijatie úplatku dostal technik STK dva roky
<< predchádzajúci článok
Jedinečná zábava v pivovare Hurbanovo už o týždeň