Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. júla 2009

Poľsko možno v druhej polovici roka vstúpi do systému ERM II



Poľský zlotý bude možno dostatočne stabilný na to, aby krajina v druhej polovici tohto roka vstúpila do mechanizmu výmenných kurzov ERM II, ktorý sa považuje za čakáreň na euro. Vyhlásil to poľský ...



Zdieľať
VARŠAVA 9. júla (WEBNOVINY) - Poľský zlotý bude možno dostatočne stabilný na to, aby krajina v druhej polovici tohto roka vstúpila do mechanizmu výmenných kurzov ERM II, ktorý sa považuje za čakáreň na euro. Vyhlásil to poľský minister financií Jacek Rostowski, ktorého vo štvrtok citoval denník Gazeta Prawna. Rostowski nešpecifikoval dátum, kedy chce Poľsko vstúpiť do mechanizmu ERM II alebo do eurozóny. Poľsko chcelo pôvodne prijať spoločnú európsku menu v roku 2012, Varšava však nedávno naznačila, že pokles globálnej ekonomiky môže jej plány oddialiť. "Aby sme vstúpili do mechanizmu ERM II, nepotrebujeme splniť maastrichtské kritériá. Potrebujeme však splniť kritériá, ktoré sme si stanovili sami. Vieme si predstaviť, že toto kritérium, stabilný výmenný kurz, splníme v druhej polovici tohto roka," povedal Rostowski.


Poľský minister financií v utorok uviedol, že poľský zlotý, ktorý po nástupe globálnej krízy koncom minulého roka spolu s ďalšími stredoeurópskymi menami prudko oslaboval, bude v roku 2009 a 2010 opäť posilňovať. Rostowski tiež považuje za možné, že poľský verejný dlh prekročí úroveň 55 alebo 60 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo by prinútilo vládu k výrazným fiškálnym škrtom. Analytici v súčasnosti odhadujú, že poľský verejný dlh sa udrží mierne pod úrovňou 50 % HDP. "Takéto riziko určite existuje, ale nenaplní sa okamžite. Všetko bude závisieť od hospodárskeho rastu, ekonomiky a od politických opatrení, ktoré uskutočníme," povedal minister.

SITA, Reuters

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Parlament rozhoduje o vstupe krajiny do Európskej únie
<< predchádzajúci článok
Benzín a nafta idú vo viacerých krajinách EÚ s cenami dole