Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. júna 2016

Poľsko chce viesť skupinu krajín, ktorá opätovne naštartuje EÚ



Poľský minister zahraničných vecí Witold Waszczykowski.



Zdieľať
Poľský minister zahraničných vecí Witold Waszczykowski. Foto: TASR/AP
Varšava 27. júna (TASR) - Poľsko chce viesť neformálnu skupinu členských krajín v rámci Európskej únie, ktorá sa bude usilovať o jej obnovu po rozhodnutí Británie odísť. Povedal to dnes poľský minister zahraničných vecí Witold Waszczykowski.


Vyjadril sa tak po dvoch samostatných stretnutiach s ministrami zahraničných vecí ďalších krajín EÚ, prvom v Prahe a druhom vo Varšave. V Prahe sa Waszczykowski stretol s partnermi z Česka, Slovenska, Maďarska, Nemecka a Francúzska. O niekoľko hodín neskôr sa zišlo vo Varšave deväť ministrov zahraničných vecí s britským ministrom pre európske záležitosti Davidom Lidingtonom.

Waszczykowski naznačil, že poľské snahy majú pôsobiť ako protiváha k rokovaniam o budúcnosti EÚ, na ktorých sa po britskom referende zišla šestica zakladajúcich krajín Európskeho hospodárskeho spoločenstva - predchodcu dnešnej EÚ.

Minister povedal, že poľská premiérka Beata Szydlová by mohla predstaviť poľské zámery v utorok na summite EÚ v Bruseli a dodal, že tieto zámery budú "radikálne", informovala tlačová agentúra AP.

Vplyvný predseda poľskej vládnucej konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyňski dnes obvinil svojho krajana, predsedu Európskej rady Donalda Tuska, že nesie zodpovednosť za britské rozhodnutie odísť z EÚ. Podľa Kaczyňského mal Tusk urobiť viac pre to, aby rozptýlil obavy Britov z členstva v EÚ.

"Ako vyjednávač Donald Tusk nesie priamu zodpovednosť... ale to sa vzťahuje na celú Európsku komisiu v jej súčasnom zložení," povedal vodca PiS.

Kaczyňski súčasne vyjadril nádej, že Británia usporiada druhé referendum a rozhodne sa napokon zotrvať v EÚ.

Poľsko považovalo Britániu za svojho najvýznamnejšieho spojenca v EÚ. Obe krajiny presadzovali záujem o zachovanie silnej národnej zvrchovanosti, zatiaľ čo ďalší členovia bloku sa usilovali o hlbšiu integráciu. Británia tiež počas uplynulých 12 rokov prijala stovky tisíc Poliakov, ktorí mali problém nájsť doma dobre platenú prácu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Primátor Rimavskej Soboty o vládnej pomoci: Je to len politický cirkus
<< predchádzajúci článok
Pan Ki-mun v Izraeli vyzval na obnovenie rokovaní s Palestínčanmi