Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. októbra 2015

Polovica zadlžených Slovákov by svoje budúce úspory minula



Slováci, ktorým by sa podarilo ušetriť po riadnom splatení finančných záväzkov, by nasporené finančné prostriedky najčastejšie minuli (48 %). Vyplýva to z prieskumu ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Bratislava 22. októbra (TASR) - Slováci, ktorým by sa podarilo ušetriť po riadnom splatení finančných záväzkov, by nasporené finančné prostriedky najčastejšie minuli (48 %). Vyplýva to z prieskumu agentúry Ipsos realizovaného pre spoločnosť KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK).


Tendenciu míňať majú predovšetkým mladí ľudia do 35 rokov. Kúpili by si za ne predovšetkým nové bývanie (14 %) a dovolenku (14 %), ale aj nové auto (12 %) či vybavenie domácnosti (9 %). Dve pätiny Slovákov by si našetrené úspory, naopak, odložili nabok a ďalej šetrili (38 %) na účely finančného zaopatrenia detí (23 %) či svojho vlastného zaopatrenia v starobe (15 %). Tretina Slovákov by svoje úspory nechala na účtoch na bežnú spotrebu (33 %).

"Dlhy predstavujú pre mnohých ľudí skúsenosť, ktorú by v budúcnosti neradi opakovali. Jedným z predpokladov je naučiť sa efektívne riadiť domáci rozpočet a začať si vytvárať finančné rezervy pre prípady neočakávaných výdavkov. Z prieskumu ďalej vyplýva, že takmer polovica Slovákov by po splatení dlhov svoje prípadné finančné prostriedky opäť minula a ďalšia tretina Slovákov by nimi pokryla bežnú spotrebu," hovorí Markéta Fixová zo spoločnosti KRUK, ktorá sa zaoberá správou dlhov.

Tendencia míňať je rovnaká u mužov i žien (48 %). Zatiaľ čo ženy by svoje finančné úspory vynaložili predovšetkým za nákup vysnívanej dovolenky (16 %), muži by si za ne radšej kúpili nové auto (14 %). Takmer dve pätiny mužov i žien by nasporené finančné prostriedky ušetrili do budúcnosti. U mužov (39 %) je však snaha šetriť o niečo väčšia než u žien (37 %). Podobne je to i v prípade ponechania úspor na bežnom účte. Túto možnosť by zvolilo 35 % mužov a 32 % žien.

U Slovákov sa s rastúcim vekom prejavuje nižšia tendencia míňať nasporené finančné prostriedky. Urobila by tak len štvrtina ľudí vo veku 54 až 65 rokov. Ľudia v tomto veku uprednostňujú ďalšie sporenie na dôchodok či použitie úspor na zabezpečenie svojich detí (50 %), prípadne na pokrytie vlastných bežných výdavkov (41 %).

Opačný trend sa prejavuje u mladých ľudí veku 27 až 35 rokov: dve tretiny z nich by svoje úspory ďalej investovali a zadovážili by si za ne nové bývanie, vysnívanú dovolenku, auto či vybavenie domácnosti (66 %). Takmer tretina z nich by finančné prostriedky použila na pokrytie svojej bežnej spotreby (32 %) alebo by, naopak, ďalej šetrili (30 %).

Najmenšiu tendenciu míňať nasporené finančné prostriedky majú obyvatelia Bratislavy. Urobili by tak dve pätiny z nich (43 %). Naopak, najväčšia je táto tendencia v prípade obyvateľov stredného Slovenska, kde by svoje úspory minula viac než polovica (51 %). V ostatných častiach Slovenska sa ochota míňať pohybuje priemerne na úrovni 48 %.

Pre obyvateľov východného Slovenska je v porovnaní s ostatnými oblasťami typická tendencia ukladať našetrené finančné prostriedky na účet a hradiť z nich bežné výdavky (36 %). Obyvatelia západného Slovenska sú, naopak, najmenej ochotní ďalej šetriť a ponechať si úspory do budúcnosti.

TASR informovala spoločnosť KRUK Česká a Slovenská republika.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
EXEKÚTORI: Vymožiteľnosť práva sa výrazne zníži
<< predchádzajúci článok
Štvrtok bude prevažne slnečný