Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. novembra 2012

Polovica ľudí bývalého Československa by radšej žila inde



Každý druhý obyvateľ Česka a Slovenska by si radšej vybral pre život inú krajinu, než v akej momentálne žije. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu, ktorý spoločnosť GfK realizovala na vzorke ...



Zdieľať
amerika BRATISLAVA 15. novembra  - Každý druhý obyvateľ Česka a Slovenska by si radšej vybral pre život inú krajinu, než v akej momentálne žije. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu, ktorý spoločnosť GfK realizovala na vzorke 2 000 respondentov v Českej republike a na Slovensku v júli 2012.


Slovákov a Čechov to láka najviac na západ do ekonomicky vyspelejších krajín. Najatraktívnejšie krajiny pre život sú Spojené štáty, Anglicko, Nemecko a Rakúsko. Zatiaľ čo pre Slovákov je vo veľkej miere lákavý aj život v Českej republike, Česi by si volili Slovensko ako ideálnu krajinu pre život už menej. Ďalšími atraktívnymi krajinami pre našincov sú Švajčiarsko, Kanada, Austrália, ale aj južné krajiny Európy ako Taliansko a Francúzsko.

Spoločnosť GfK v prieskume ľudí vyzvala, aby spontánne uviedli konkrétnu krajinu, ktorú by si vybrali, ak by sa mohli rozhodnúť, kde by chceli žiť. Iba 48 percent ľudí na Slovensku a v Českej republike by zostalo lojálnych voči krajine, kde momentálne žijú.

Zväčša tak uvádzali starší ľudia. Naopak mladí ľudia chodia v túlavých topánkach a oveľa viac ich láka život v zahraničí. Iba 32 percent mladých Slovákov do 29 rokov by zostalo žiť na Slovensku a iba 28 percent mladých Čechov, by si zvolilo pre život Českú republiku.

„Život za hranicami tiež oveľa viac láka v oboch krajinách mužov a ľudí bez záväzkov. Lepšie vyhliadky mimo domova tiež vidia ľudia, ktorí pracujú v súkromnom sektore a tí, ktorí sú nespokojní so svojím osobným príjmom,“ komentuje situáciu Anna Buzinkay, ktorá v spoločnosti GfK zodpovedná za prieskumy v oblasti retailu a spotrebného tovaru.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Podnikateľov zmeny zákonníka negatívne ovplyvnia
<< predchádzajúci článok
Protikomunistický odboj na Slovensku