Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. októbra 2019

Politológ: Fidesz v komunálnych voľbách čelí spolupracujúcej opozícii



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: FOTO TASR/AP
Budapešť 10. októbra (TASR) - Maďarská vládna strana Fidesz v nedeľu vo voľbách starostov, primátorov a poslancov miestnych a župných samospráv čelí účinne spolupracujúcej opozícii. Konštatoval to v stredu v Budapešti v rozhovore pre TASR volebný expert inštitútu Political Capital Róbert László.


"K zásadnej zmene päť rokov po predchádzajúcich komunálnych voľbách došlo v tom, že teraz opozičné strany spolupracujú podstatne účinnejšie. Predtým spolupracovali Maďarská socialistická strana (MSZP), Demokratická koalícia (DK), vtedy ešte existujúca strana Spolu (Együtt) a Dialóg (Párbeszéd), avšak takmer v každom volebnom obvode a meste boli navyše aj kandidáti ochranárskej strany LMP a Jobbiku. Fidesz mal v tom čase teda podstatne ľahšiu úlohu," spresnil politológ.

Podľa Lászlóa sa teraz stalo prvýkrát od prevzatia moci Fideszom v roku 2010 to, že opozičné strany spolupracujú omnoho účinnejšie, pretože Jobbik a LMP zoslabli, o čom svedčia aj ich výsledky z volieb do Európskeho parlamentu (EP). Pred nedeľňajšími komunálnymi voľbami sa aj tieto strany stali súčasťou opozičného zomknutia. Takmer vo všetkých najdôležitejších budapeštianskych mestských častiach a v 23 najväčších mestách Maďarska stojí iba jeden vážny kandidát opozície proti kandidátovi vládnej strany Fidesz. Objavujú sa síce aj niekoľkí nezávislí kandidáti či kandidáti podporovaní občianskou sférou, ale vážni kandidáti sú takmer všade iba dvaja – kandidát Fideszu proti kandidátovi niektorej zo strán opozície.

"Opozičné strany síce nie sú v dobrom stave a nevedú účinnú predvolebnú kampaň, avšak ich spolupráca je účinná, preto si Fidesz uvedomuje, že jeho doterajšia podpora už nemusí stačiť k získaniu pozícií starostov a primátorov, ktoré získal pred piatimi rokmi," dodal.

László konštatoval, že pravdepodobne tieto skutočnosti sú príčinou toho, že predvolebná kampaň je omnoho intenzívnejšia, je v nej podstatne viac negatívnych prvkov než pred piatimi rokmi a objavili sa v nej aj doposiaľ nevídané prvky, akými sú zverejnené kompromitujúce videonahrávky so sexuálnym obsahom. Zdôraznil, že také niečo sa v Maďarsku ešte nikdy nestalo.

Vládna strana i opozícia si uvedomujú, že dvojtretinové víťazstvo Fideszu v parlamentných voľbách z roku 2010 malo svoju predohru. Fidesz prerazil v komunálnych voľbách z roku 2006, čo položilo základy jeho obrovského úspechu v následných parlamentných voľbách. Preto je význam týchto volieb tak vážny, tvrdí analytik. Fidesz i jeho protivníci totiž podľa neho vedia, že opozícia dokáže zvýšiť svoj vplyv pred parlamentnými voľbami v roku 2022, ak posilní svoje pozície v samosprávach. V súčasnosti má opozícia v Budapešti starostov iba v šiestich z 23 mestských častí - zvyšné vedú starostovia vo farbách Fideszu - a z 23 miest so župným právom sú iba štyria župani z opozičných strán.

"Ak by opozícia dokázala významnejšie uspieť, napríklad by vyhrala vo väčšine budapeštianskych mestských častí, prípadne by získala kreslo župana v ďalších piatich-šiestich župných mestách, bol by to významný posun. V prípade, že získa opozícia menej pozícií, bude možné konštatovať, že Fidesz v celku vyhral voľby a splnili sa jeho očakávania," poznamenal expert.

Dodal, že post starostu Budapešti je najdôležitejší aj zo symbolického hľadiska. V Maďarsku, na rozdiel od Slovenska, je práve starosta hlavného mesta postom s najsilnejšou legitimitou, pretože je volený priamo občanmi. "V Maďarsku totiž nie je priama voľba prezidenta a, samozrejme, ani predsedu vlády nevolíme priamo. Spomedzi funkcií volených priamo voličmi volí práve budapeštianskeho starostu najviac voličov, preto je jeho legitimita najsilnejšia a ide o veľmi dôležitú politickú funkciu. Aj v tom prípade, ak by vyhral voľby opozičný kandidát na starostu a za ním by nebola opozičná väčšina v zastupiteľstve, a teda by mal iba obmedzený priestor presadiť svoje predstavy, aj tak by bola jeho pozícia politicky veľmi dôležitá," povedal László.

Na margo veľmi odlišných výsledkov prieskumov verejnej mienky v prípade kandidátov na starostu Budapešti László pripomenul, že niektoré prieskumy hovoria o vyrovnanom súboji medzi terajším starostom podporovaným Fideszom Istvánom Tarlósom a ľavicovým kandidátom Gergelyom Karácsonyom, iné zas namerali jasný náskok Tarlósa. "Inštitúty sú v ťažkej situácii - ani výsledky volieb do EP sa im nepodarilo predpovedať. Musím ale podotknúť, že Tarlós vyhral už dvoje voľby, avšak ani v roku 2010 či v roku 2014 nemal vážneho vyzývateľa. Karácsony si ale posilnil pozíciu dvoma predvoľbami v rámci opozície, čo síce neznamená, že vyhrá voľby, avšak ide o prvý prípad, keď má (Tarlós) silného vyzývateľa. Treba si uvedomiť, že v roku 2006 Tarlós tesne prehral so silným kandidátom Gáborom Demszkým. Z toho vyplýva, že v skutočne vyrovnanom boji dosiaľ Tarlós nezvíťazil," zdôraznil.

Fidesz podľa slov analytika určite nedokáže zopakovať svoj výsledok v komunálnych voľbách z roku 2014, keď stratil iba šesť z 23 mestských častí Budapešti a prišiel iba o tri župné mestá z 23. "Ak však stratí iba o niekoľko viac a Tarlós zostane v kresle starostu Budapešti, tak to bude ešte stále jeho víťazstvo. O miernom prerozdelení síl budeme môcť hovoriť v prípade, ak Tarlós prehrá, Fidesz stratí väčšinu v budapeštianskom zastupiteľstve a oslabí sa vo viacerých mestách," uzavrel László.


Spravodajca TASR Ladislav Vallach

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rumunský parlament vyslovil nedôveru vláde premiérky Dancilaovej
<< predchádzajúci článok
Škandinávske banky sa dohodli na vytvorení systému okamžitých platieb