Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. júna 2017

Politickí väzni sú znepokojení koaličným návrhom na zmeny v ÚPN



Ilustračná fotografia.



Zdieľať
Ilustračná fotografia. Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 3. júna (TASR) - Rada predsedov Oblastných organizácií Konfederácie politických väzňov Slovenska (KPVS) vyjadruje znepokojenie nad návrhom novely zákona o Ústave pamäti národa (ÚPN) od koaličných poslancov. Právnou normou sa bude parlament zaoberať na júnovej schôdzi.


"Presunutím kompetencií štatutárneho orgánu z predsedu na Správnu radu hrozí znefunkčnenie operatívneho riadenia Ústavu, bez ohľadu na to, kto bude predsedom. Je totiž možné, že sa členovia Správnej rady, menovaní z rôzneho politického spektra, nezhodnú na jednotnom stanovisku ani po dlhšom čase," upozornil podpredseda KPVS Andrej Dvorecký.

Rada predsedov tiež vyjadruje podporu súčasnému predsedovi Správnej rady ÚPN Ondrejovi Krajňákovi, ktorý je členom KPVS od roku 2007 a vlani aj kandidoval na post predsedu Konfederácie. "Dlhoročným a aktívnym členom KPVS bol aj jeho otec, dvojnásobný politický väzeň Jozef Krajňák a ďalší príbuzní. Ondrejovi Krajňákovi sme osobitne vďační za to, že zaznamenal mnohých našich dnes už zosnulých členov a ich svedectvá spracoval v dokumentárnych filmoch," dodal Dvorecký.

Návrh koaličnej novely kritizuje aj Občianska iniciatíva Dcéry politických väzňov, ktoré žiadajú poslancov NR SR, aby zákon nepodporili. Dôvody na prijatie novely totiž považuje iniciatíva za falošné. Predkladatelia právnej normy chcú "zaviesť efektívny a predovšetkým transparentný model riadenia" a odstrániť "nedostatky aplikačnej praxe, ktoré vznikli počas doterajšej existencie tejto verejnoprávnej inštitúcie". "Ako dcéry politických väzňov pozorne sledujeme činnosť ústavu a jeho výstupy. Práve v poslednom období sme začali intenzívne pociťovať zmysluplné aktivity ÚPN smerom k širokej verejnosti a aj voči priamym obetiam zločinov totality," uvádza sa vo výzve.

Dcéry politických väzňov sú presvedčené, že ak by návrh prešiel, neviedlo by to k zvýšeniu transparentnosti, ale naopak. "Rozhodujúci a zodpovedný by bol kolektívny orgán z pozadia manipulovaný podľa potrieb držiteľov moci. A o to podľa nás ide: mať moc manipulovať s pravdou, odmeňovať trafikami našich ľudí a ochraňovať pohrobkov komunizmu a jeho aktívnych pomáhačov," píše sa vo verejnej výzve.

Na poslancov preto dcéry politických väzňov apelujú, aby nezastavili spravodlivosť tým, že likvidáciou nenahraditeľnej činnosti ÚPN zabránia ukazovať na zločiny fašizmu i komunizmu a naprávať krivdy, ktoré nesmú prejsť do zabudnutia. "Na našich tričkách máme nápis 'Odpustili sme', ale stále čakáme, že politickým väzňom a ich rodinám niekto povie prepáčte. Predložená novela zákona však namiesto prepáčte, hovorí 'už s tým dajte pokoj'. Prosíme, aby ste nedovolili prijatie likvidačnej novely zákona o pamäti národa," dodala iniciatíva, pod ktorú sa podpísali Janka Šípošová, Mária Jurčovičová, Naďa Evansonová, Katarína Deáková, Jana Jurčovičová a Iveta Pustajovská.

Poslanci Jaroslav Paška (SNS), Mária Janíková, Ľubomír Želiezka (obaja Smer-SD), Edita Pfundtner (Most-Híd) a Martina Šimkovičová (nezaradená) predložili novelu, ktorá mení model riadenia ÚPN. Podľa ich návrhu by súčasný šéf úradu Ondrej Krajňák skončil 15. októbra 2017 vo funkcii, ostal by však členom správnej rady, a to do konca svojho funkčného obdobia.

Po novom má byť štatutárom ÚPN správna rada ako kolektívny orgán, nie len samotný jej predseda, ako v súčasnosti. Predkladatelia tvrdia, že cieľom ich snahy je zaviesť efektívny a predovšetkým transparentný model riadenia ÚPN, ktorý spočíva v zavedení tzv. kolektívneho štatutárneho orgánu. "Jeho zloženie, pozostávajúce z osôb priamo volených alebo menovaných Národnou radou SR, prezidentom a vládou, predstavuje záruku nielen odborného, ale predovšetkým transparentného a demokratického spôsobu riadenia. Predkladaný návrh zákona komplexne odstraňuje nedostatky aplikačnej praxe, ktoré vznikli počas doterajšej existencie tejto verejnoprávnej inštitúcie," dodali.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rozort hospodárstva: Košická Minebea žiada od štátu pomoc 19,25 mil. €
<< predchádzajúci článok
V Čile poslali do väzenia 106 bývalých tajných agentov z éry Pinocheta